Zamknij

Pomaga na problemy z pamięcią i przyspiesza uczenie się. Co to za mikroskładnik?

17.03.2022
Aktualizacja: 17.03.2022 13:05

Naukowcy z uniwersytetu w Queensland dowiedli, że odpowiedni poziom w diecie jednego z pierwiastków śladowych ma ogromny wpływ na zachowanie dobrego funkcjonowania pamięci, a nawet może odwrócić związane z nią skutki udaru. O jaki mikroskładnik chodzi?

Selen pomaga na problemy z pamięcią
fot. Shutterstock
  1. Selen sprzyja regeneracji układu nerwowego
  2. Suplementy selenu po udarze zamiast ćwiczeń fizycznych?
  3. Jakie są najlepsze źródła selenu w diecie?

Mamy kolejny dowód na to, że zróżnicowana, dobrze skomponowana codzienna dieta może przyczynić się do życia w zdrowiu. Jeden z pierwiastków śladowych występujących w wielu produktach spożywczych może odwrócić poznawcze skutki udaru mózgu. Przyspiesza też proces uczenia się i zapamiętywania u starszych osób. Składnikiem tym jest selen – dowiodły badania przeprowadzone na Queensland University. Suplementacja tym mikroskładnikiem działa podobnie na pamięć jak ćwiczenia fizyczne.

Selen sprzyja regeneracji układu nerwowego

Badaczka z Queensland Brain Institute (QBI), dr Tara Walker, powiedziała, że badania nad wpływem ćwiczeń na starzenie się mózgu wykazały, że poziom białka kluczowego dla transportu selenu we krwi był podwyższony dzięki aktywności fizycznej. – Od 20 lat wiedzieliśmy już, że ćwiczenia fizyczne mogą pomagać w tworzeniu nowych połączeń nerwowych w mózgu, ale nie do końca rozumieliśmy, w jaki sposób się to dzieje – powiedziała dr Walker.

Naukowcy zbadali, czy suplementy diety z selenem mogą mieć taki sam wpływ na pamięć jak ćwiczenia. Eksperyment został najpierw przeprowadzony u starszych myszy. – Nasze badania wykazały, że suplementacja selenem może zwiększyć liczbę neuronów i poprawić funkcje poznawcze – wyjaśnia dr Walker.

Badaczka tłumaczy, że wraz z wiekiem powstawanie nowych neuronów gwałtownie spada u myszy, podobnie jak dzieje się to u ludzi. – Kiedy podawaliśmy myszom suplementy selenu odbudowa neuronów przyspieszyła, odwracając deficyty poznawcze obserwowane w związku ze starzeniem się.

Suplementy selenu po udarze zamiast ćwiczeń fizycznych?

Naukowcy sprawdzili również, czy selen może pomóc w przypadku spadku zdolności poznawczych po udarze – chodziło o pamięć i zdolność uczenia się.

– Młode myszy są naprawdę dobre w zadaniach związanych z uczeniem się i pamięcią, ale po udarze nie mogły już ich wykonywać – powiedziała dr Walker. – Odkryliśmy, że uczenie się i deficyty pamięci u myszy dotkniętych udarem wróciły do normy, gdy podawano im suplementy selenu.

Badaczka uważa, że wyniki otworzyły nową terapeutyczną drogę do poprawy funkcji poznawczych u ludzi, którzy nie są w stanie wykonywać ćwiczeń z powodu złego stanu zdrowia lub podeszłego wieku. – Suplementy selenu nie powinny być jednak postrzegane jako całkowity substytut ćwiczeń, trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość selenu może być szkodliwa dla organizmu – ostrzegła dr Walker.

Osoby, które mają zrównoważoną dietę, zawierającą owoce, orzechy, warzywa i mięso zazwyczaj mają dobry poziom selenu – zapewnia naukowczyni. Dodaje jednak, że „u osób starszych, szczególnie tych z chorobami neurologicznymi, suplementy selenu mogą okazać się korzystne”.

Jakie są najlepsze źródła selenu w diecie?

Selen jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym wchłanianym z gleby i wody, dość powszechnie występuje w żywności. W wysokich dawkach selen jest toksyczny, ale w małych ilościach jest niezbędny organizmowi. Mężczyźni potrzebują więcej tego mikroskładnika niż kobiety. W jakich produktach najłatwiej go znaleźć?

Najbogatsze źródła selenu to:

  • orzechy brazylijskie
  • ryby (łosoś)
  • grzyby (kurki, maślaki)
  • czosnek.

Selen znajduje się też w wielu popularnych produktach: mięsie i podrobach (wątróbka, nerki), jajkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, kakao, pełnotłustych serach żółtych i pleśniowych, roślinach strączkowych (fasola, cieciorka, groch), warzywach kapustnych (brokuły), cebuli, pomidorach, bananach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medicalxpress.com / Mp.pl