Zamknij

Ranking diet 2021. Poznaliśmy zwycięzców

07.01.2021
Aktualizacja: 12.01.2021 09:44

Redaktorzy U.S. News po raz kolejny przeanalizowali kilkadziesiąt różnych programów żywieniowych pod kątem prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, która dieta jest najlepsza, a jakich diet lepiej unikać.

Ranking diet 2021
fot. Shutterstock

W zestawieniu uwzględniono 40 różnych diet. Interdyscyplinarny zespół ekspertów przydzielał punkty w poszczególnych kategoriach. Wyłoniono m.in. najlepszą dietę prozdrowotną, najlepszą dietę odchudzającą, najlepszą dietę dla diabetyków i dla tych dbających o serce. Dowiedz się więcej.

Najlepsza dieta odchudzająca

Najlepsza dieta odchudzająca to fleksitarianizm, czyli unikanie spożywania mięsa na co dzień, ale pozwalanie sobie na sporadyczne wyjątki. Na kolejnych pozycjach znalazły się dieta wegańska i dieta wolumetryczna - polegająca na spożywaniu obfitych posiłków z małą ilością kalorii.

Warto podkreślić, że modne w ostatnim czasie dieta paleo, dieta Dukana, dieta Whole30 i dieta alkaliczna w znalazły się w ogonie zestawienia.

Dieta dla cukrzyka

Najlepsza dieta dla cukrzyka to ex aequo fleksitarianizm i dieta śródziemnomorska. Na trzeciej pozycji znalazły się najmniej przetworzona dieta DASH i dieta wegańska.

Dieta dla serca

Dieta dla serca to, w zależności od upodobań, na równi: dieta DASH, dieta śródziemnomorska oraz dieta Ornisha - która działa nie tylko profilaktycznie, ale może nawet wyleczyć chorobę wieńcową.

Najlepsza dieta 2021

Najlepsza dieta ogółem, czyli taka, która ma najwięcej prozdrowotnych właściwości i którą łatwo zastosować to po raz kolejny dieta śródziemnomorska. Na podium nie było niespodzianek - na drugim miejscu znalazły się ex aequo dieta DASH i fleksitarianizm.

Z kolei najgorsze diety dla zdrowia to: dieta ketogeniczna, dieta Dukana, dieta Raw Food, dieta Atkinsa, Whole30 i dieta paleo.

Źródło: usnews.com