Zamknij

Kiedy dietetyka zamienić na chirurga? Prof. Wojciech Lisik w Radiu ZET

21.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 15:35

- Przede wszystkim musimy zidentyfikować, jaka jest przyczyna otyłości - podkreślał w Radiu ZET prof. Wojciech Lisik, który specjalizuje się m.in. w operacjach bariatrycznych.

Otyłość patologiczna
fot. Shutterstock

W pandemii przytyliśmy średnio prawie 6 kg. "Czy to dużo?" - dopytywał Michał Figurski w audycji NieZŁY pacjent w Radiu ZET. "To zależy od procentu przybranej masy ciała" - tłumaczył prof. Wojciech Lisik. I wyjaśnił, kiedy z otyłością można walczyć dietą i ćwiczeniami, a kiedy niezbędna jest wizyta u chirurga.

Operacja bariatryczna - wskazania

- Jesteśmy narodem otyłym. Ponad 40% ma nadwagę i otyłość. Jesteśmy w czołówce europejskiej. Nasze nastolatki są najgrubsze w Europie - punktował prof. Wojciech Lisik w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Ekspert zaznaczył, że prawidłowa masa ciała zawiera się w przedziale BMI 19-25. Powyżej 25 zaczyna się nadwaga, powyżej 30 - otyłość, a od 40 - otyłość patologiczna.

Gdzie zatem przebiega granica pomiędzy gabinetem dietetyka i gabinetem chirurga?

- Wskazaniem do operacji bariatrycznej jest BMI powyżej 40 lub BMI powyżej 35 z chorobami wywołanymi przez tę otyłość, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze - wyjaśnił prof. Wojciech Lisik.

Ekspert tłumaczył, że operacja bariatryczna polega na ingerencji w przewód pokarmowy. "Jaka to będzie ingerencja - czy będzie to operacja żołądka, czy by-pass jelitowy - nie ma większego znaczenia. Działając w przewodzie pokarmowym, wpływamy na zmniejszenie łaknienia i zaburzenia wchłaniania. Doprowadzamy do ubytku masy ciała, ale przede wszystkim ustępowania chorób związanych z otyłością albo przez tę otyłość wywołanych" - mówił bariatra.

Operacja bariatryczna - przeciwwskazania

  • otyłość jest wtórna do zaburzeń hormonalnych;
  • niewydolność nadnerczy;
  • choroba tarczycy;
  • aktywna choroba nowotworowa;
  • aktywna zakrzepica;
  • niekontrolowane choroby przewlekłe.

- Natomiast kryterium wieku jest kryterium uznaniowym - poinformował prof. Wojciech Lisik. - W tej chwili oceniamy wiek biologiczny, a nie metrykalny - podkreślił chirurg.

Posłuchaj podcastu