Oceń
Otyłość to epidemia XXI wieku. Zgodnie ze standardami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nadwaga występuje, gdy indeks masy ciała BMI jest równy lub większy od 25, a o otyłości mówimy, gdy wynosi 30 i więcej. Z problemem zmaga się ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce. W walce o prawidłową masę ciała Polaków postanowił wesprzeć Narodowy Fundusz Zdrowia.
Diety NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal z darmowymi dietami diety.nfz.gov.pl. Najpierw wpisujemy swój e-mail i wymyślamy hasło. Następnie uzupełniamy dane: płeć, wagę, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną: od opcji „pacjent leżący” po „osobę wyczynowo uprawiającą sport”.
Po przetrawieniu danych system wypluwa wyniki. Uzyskujemy informację o naszym BMI, czyli indeksie masy ciała – czy jest prawidłowy, czy może mamy niedowagę/nadwagę/otyłość. Potem wyświetla się najmniejsza liczba kalorii, którą musimy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia, a następnie – liczba kalorii, która jest niezbędna do funkcjonowania przy wybranym trybie życia.
Do wyboru pozostaje już tylko rodzaj diety: 1200 DASH, 1500 DASH oraz 1800 DASH i zaraz dowiemy się, co jeść przez kolejne dwa tygodnie.
Dieta DASH – przepisy
Dieta DASH to obecnie najbardziej rekomendowana przez ekspertów ds. żywienia dieta. Główną i najważniejszą zasadą diety DASH jest zmniejszenie zawartości sodu w pożywieniu. Warzywa powinny być obecne we wszystkich trzech głównych posiłkach (śniadanie, obiad i kolacja), podobnie jak trzy porcje chudego mleka lub produktów nabiałowych w ciągu dnia.
W ten sposób zredukowana zostaje ilość tłuszczu całkowitego, niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w diecie, przy zachowaniu odpowiedniej podaży wapnia. Przynajmniej raz dziennie powinno się jeść owoce.
NFZ przygotował gotowe zestawy odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zaletą jest możliwość pobrania PDF z jadłospisem wraz z listą zakupów. Zaproponowany posiłek możemy wymienić na jedną z kilkunastu innych opcji.
Źródło: diety.nfz.gov.pl
Oceń artykuł