Zamknij

Kamica nerkowa: co jeść a czego unikać?

12.10.2021 13:50

W leczeniu kamicy nerkowej niezwykle ważne jest stosowanie właściwej diety, która przyśpieszy proces leczenia. Chory powinien unikać produktów, które nasilają objawy choroby. Jakie są podstawowe zasady diety w kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa: co jeść a czego unikać?
fot. Shutterstock
  1. Dieta w kamicy nerkowej: podstawowe zasady
  2. Kamica moczanowa
  3. Kamica szczawianowa
  4. Kamica cystynowa
  5. Kamica fosforanowa
  6. Kamica nerkowa a aktywność fizyczna

Kamica nerkowa to bardzo poważna choroba, która dotyka od 5 do 10 procent Polaków. W wielu przypadkach kamica nerkowa przebiega bezobjawowo, a diagnoza jest stawiana dopiero wtedy, gdy chory zaczyna odczuwać bolesne objawy kamicy, zazwyczaj w postaci napadu kolki nerkowej. Kolka jest spowodowana przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje silny ból, często porównywany do bólu porodowego.

Podczas ataku kolki nerkowej dolegliwości są na tyle nieprzyjemne, że wielu chorych jest poddawanych hospitalizacji. Jakich zaleceń dietetycznych powinni przestrzegać pacjenci w trakcie leczenia kamicy nerkowej?

Dieta w kamicy nerkowej: podstawowe zasady

Część zaleceń dietetycznych ma charakter ogólny i dotyczy każdego rodzaju kamicy. Priorytetem w diecie osób chorujących na kamicę jest odpowiednia podaż płynów. Chory powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Zwiększona ilość płynów pomaga zmniejszać stężenie składników mineralnych i zapobiega ich krystalizacji. Należy ograniczyć ilość spożywanej soli oraz całkowicie wyeliminować alkohol, mocną herbatę i kawę. 

Dokładna dieta przy kamicy nerkowej nie jest taka sama dla wszystkich chorych. Szczegółowe zasady są związane z rodzajem kamienia, jaki wytworzył się w nerkach. W zależności od materiału, z jakiego zbudowany jest kamień, wyróżniamy kamicę moczanową, szczawianową, cystynową i fosforanową. Jak powinna wyglądać dieta w zależności od rodzaju kamicy? Oto szczegółowe zalecenia:

Kamica moczanowa

Celem diety jest zmniejszenie kwasowości moczu, dlatego chory powinien zrezygnować z produktów zawierających puryny, które pobudzają organizm do produkcji kwasu (alkalizujących mocz). Należy unikać zup na wywarach mięsnych, sosów i galaretek zawierających mięso, dziczyzny, baraniny, podrobów, a także śledzi i grzybów. W jadłospisie nie powinno zabraknąć cytrusów, owocowych soków, mleka i chudego sera.

Kamica szczawianowa

To najczęściej występujący rodzaj kamicy. Kamica szczawianowa może być wywołana zbyt dużą ilością szczawianów w diecie (lub zaburzeniami wchłaniania szczawianu). Chorzy powinni unikać produktów, które są bogatym źródłem szczawiu (szczaw, szpinak, rabarbar, botwinka, buraki, rośliny strączkowe, nasiona). Chory powinien całkowicie zrezygnować z produktów mlecznych.

Kamica cystynowa

Jest niezwykle rzadko diagnozowana (występuje u zaledwie dwóch procent pacjentów z kamicą). Kamica cystynowa może być jednym z powikłań choroby genetycznej o nazwie cystynuria. W przypadku tego rodzaju kamieni chory powinien znacznie ograniczyć produkty zawierające aminokwasy cystyny i metioniny. Oznacza to wyeliminowanie mięsa i jego przetworów, ryb, pszenicy i soi. Pacjent może spożywać soki i koktajle owocowe oraz przetwory mleczne.

Kamica fosforanowa

Powstawaniu kamicy fosforanowej sprzyja odczyn zasadowy moczu, dlatego dieta chorego powinna składać się przede wszystkim z produktów wywołujących odczyn kwasowy. Korzystne dla chorego będzie mięso, wędliny, ryby, kasze, makarony i  pieczywo pełnoziarniste. Przeciwwskazane są produkty zawierające dużą ilość wapnia i fosforu (żółty ser, mleko, jaja, nasiona roślin strączkowych).

Kamica nerkowa a aktywność fizyczna

Oprócz prawidłowej diety, dla chorych na kamicę nerkową bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Nadwaga i otyłość często stanowią czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, natomiast pacjenci z cukrzycą są szczególnie narażeni na wystąpienie kamicy. Insulinoodporność i hiperinsulinemia pojawiające się w przebiegu cukrzycy zwiększają wydalanie jonów amonowych w moczu, co sprzyja tworzeniu się kamieni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, nowafarmacja.pl, aptekagemini.pl