Zamknij

Jabłka działają jak statyny. Czy warto zamienić leki na... owoce?

Monika Piorun
02.12.2016 17:52

Brytyjskim kardiologom udało się dowieść, że jabłka działają podobnie do obniżających poziom cholesterolu statyn, a na dodatek nie wywołują takich efektów ubocznych jak farmaceutyki.

Jabłka działają jak statyny. Czy warto zamienić leki na... owoce?

Jeśli nie cierpimy na poważne choroby serca, ale mamy problem cholesterolem, to podobne działanie do statyn osiągniemy dzięki jedzeniu każdego dnia jednego jabłka.

Kardiolog ze szpitala Frimley Park w Surey - dr Aseem Malhotra przekonuje, że jeden owoc dziennie wywołuje w naszym organizmie takie reakcje, jak po spożyciu statyn.

Jabłko jako naturalny zamiennik leku?

Leki te są standardowo przepisywane mężczyznom po przekroczeniu 60. roku życia oraz kobietom w wieku 65 lat. Dr Malhotra uważa jednak, że stosuje się je zbyt powszechnie, a lekarze wystawiają na nie receptę, nawet jeśli ich skuteczność plasuje się tylko na poziomie 10%. 

Prawie połowa pacjentów, którym zaleca się ich przyjmowanie, rezygnuje z nich już w pierwszym roku farmakoterapii, głównie z powodu skutków ubocznych - przewlekłego zmęczenia, bólów mięśniowych, a nierzadko braku jakiejkolwiek poprawy stanu zdrowia.

Coraz głośniej mówi się też o tym, że leczenie statynami może przyczyniać się też do chorób nowotworowych, a nawet wzrostu wskaźnika samobójstw!

Skąd się wziął sukces mało skutecznych statyn?

Dlaczego statyny zrobiły w ostatnich latach taką "karierę", skoro ich stosowanie budzi tyle kontrowersji, a na dodatek ich działanie może być osłabione w przypadku kobiet oraz osób starszych?

Dr Malhotra uważa, że przyczyną tego, że Wielka Brytania zajmuje pierwsze w Europie i drugie na świecie miejsce pod względem ilości przepisywanych statyn (co kosztuje służbę zdrowia ok. 450 mln funtów rocznie) jest to, że badania potwierdzające rzekomą skuteczność statyn przeprowadzane były na zlecenie koncernów farmaceutycznych. Według niego podobne efekty można uzyskać... jedząc codziennie jedno jabłko!

Kolejny raz okazuje się, ile prawdy jest w starym angielskim powiedzeniu: An apple a day keeps the doctor away. W tym wypadku można posilić się na bardziej szczegółowe tłumaczenie tego przysłowia - Jedno jabłko dziennie trzyma kardiologa z dala ode mnie.

Źródło: BMC Med, 2016; 14:4

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π