Zamknij

Co odstrasza osy? Skuteczne sposoby na osy w domu i na zewnątrz

19.05.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:21

W piękne słoneczne dni osy potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Na szczęście można tak przygotować balkon, taras czy altanę - a nawet okolice leżaka, na którym się opalamy - by owady nie zaglądały tam zbyt chętnie. Istnieją naturalne odstraszacze os - to przede wszystkim nielubiane przez nie zapachy. Oto proste, domowe sposoby na pozbycie się tych owadów z naszego otoczenia. 

Skuteczny sposób na osy
fot. Shutterstock
  1. Sposób na osy: olejki zapachowe
  2. Sposób na osy: zioła w doniczkach
  3. Sposób na osy: sztuczne gniazdo os
  4. Co przyciąga osy?
  5. Jak wyrzucić osę z mieszkania?

Osy nie cieszą się dobrą sławą – reakcją na nie jest zwykle panika i histeryczne machanie rękami. To zły pomysł, bo grozi użądleniem, które u osób uczulonych na jad osy może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Najlepiej jest zapobiegać pojawianiu się tych owadów w naszym otoczeniu. Osy nie lubią pewnych zapachów – i tak się składa, że są to m.in. zapachy ziół i przypraw, które masz w domu. Jak więc skutecznie odstraszyć osy?

Sposób na osy: olejki zapachowe

Osy szczególnie nie lubią zapachu olejku goździkowego i octu. Nie przepadają też za aromatem cytryny, bazylii, mięty, majeranku, tymianku, piołunu, eukaliptusa, czosnku, a także olejku z drzewa herbacianego. W pomieszczeniu można zapalić specjalne kominki do podgrzewania olejków, natomiast na dworze dobrym sposobem jest przemycie mebli ogrodowych wodą z dodatkiem jednego ze wspomnianych olejków. Można też zawiesić w oknie lub na tarasie, balkonie świeżą cytrynę naszpikowaną goździkami.

Sposób na osy: zioła w doniczkach

Zamiast olejków z odstraszających osy ziół i roślin, możesz też zastosować żywe rośliny, w doniczkach. Na tarasie lub balkonie warto ustawić doniczki z miętą, majerankiem, tymiankiem, piołunem, wrotyczem. Sprawdzą się też niektóre gatunki pelargonii, lawenda, macierzanka cytrynowa czy melisa cytrynowa – to rośliny, które wydzielają intensywne zapachy.

Sposób na osy: sztuczne gniazdo os

Ponieważ osy nie lubią konkurować o terytorium z innymi przedstawicielami swojego gatunku, to świetnie odstraszy je atrapa gniazda os. Można je zawiesić na drzewie, tarasie, w altanie lub na balkonie. Imitację gniazda można zrobić z jasnobrązowej torebki papierowej wypełnionej papierem. Osy powinny dać się nabrać, że jest to miejsce zasiedlone przez inne osobniki.

Co przyciąga osy?

Osy reagują najmocniej na konkretne zapachy oraz kolory. Najbardziej przyciągają je:

  • słodkie owocowe i kwiatowe zapachy – tak samo lubią aromaty naturalne (z owoców, ciast, słodkich napojów), jak i pochodzące z używanych przez ludzi kosmetyków (perfum, kremów, mgiełek)
  • jasne i jaskrawe kolory – szczególnie interesują się kolorem białym, żółtym i pomarańczowym, lubią też kwiatowe wzory na ubraniach.

Warto pamiętać, że upodobania zapachowe os zmieniają się w zależności od pory roku. Na początku lata bardziej wabi je zapach mięsa, natomiast późnym latem i jesienią wolą aromaty mocno dojrzałych owoców, słodyczy, piwa oraz wina.

Ważne!

Jeśli zauważysz, że osy budują lub już zbudowały sobie gniazdo, np. na balkonie, tarasie, poddaszu lub w ogrodzie, lepiej nie usuwać go samemu – to może być niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie odpowiedniej firmy lub w skrajnie niebezpiecznych przypadkach straży pożarnej, która usunie gniazdo.

Jak wyrzucić osę z mieszkania?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę i histerycznie odganiać osy. Nie warto jej też zabijać – osy są pożyteczne. Najlepiej wypuścić osę na zewnątrz. Potrzebna będzie szklanka i kartka papieru. Kiedy owad usiądzie na ścianie lub innej twardej powierzchni, należy przykryć go szklanką, a od dołu wsunąć kartkę. Schwytaną w ten sposób osę można łatwo wypuścić na zewnątrz. Osę, która wleciała za firankę i się w nią zaplątała, można natomiast lekko spryskać wodą – mając mokre skrzydełka, nie powinna atakować. Wtedy można wykonać operację ze szklanką i kartką, a potem wypuścić owada na wolność.

Źródło: Osy.com.pl / Dziendobry.tvn.pl