Zamknij

Ten napar obniża poziom cukru po posiłku. Jest idealny dla diabetyków

09.12.2021
Aktualizacja: 11.12.2021 12:51

To zupełnie normalne, że po posiłku wzrasta poziom cukru we krwi. U osób zdrowych organizm szybko sobie z tym radzi. Jeśli jednak masz już cukrzycę typu 2 lub stan przedcukrzycowy, mechanizm ten nie działa poprawnie. Oprócz zaleconego przez specjalistę leczenia, możesz też wypróbować picie znanego ziołowego naparu.

Rumianek obniża poziom cukru po posiłku
fot. Shutterstock

Trzustka wydziela hormon zwany insuliną, którego rolą jest regulowanie poziomu cukru we krwi. U chorych na cukrzycę mechanizm ten nie działa jednak tak, jak powinien. Tymczasem nieprawidłowy poziom cukru we krwi, jeśli nie jest leczony, może powodować różnego rodzaju komplikacje. Gdy po posiłku rośnie poziom cukru we krwi, można spróbować go obniżyć, pijąc herbatkę rumiankową – takie wnioski płyną z badania irańskich naukowców.

Napar z rumianku obniża poziom cukru po posiłku

Naukowcy z Tabriz University of Medical Sciences badali, jak wpływa piciw herbaty rumiankowej na kontrolę glikemii i poziom przeciwutleniaczy u osób z cukrzycą typu 2. W badaniu wzięło udział 64 ochotników w wieku od 30 do 60 lat z cukrzycą typu 2. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Nutrition”.

Uczestnicy badania pili herbatę rumiankową trzy razy dziennie bezpośrednio po posiłkach przez osiem tygodni. Grupa kontrolna również postępowała w ten sam sposób, ale zamiast tego piła wodę. W porównaniu z grupą drugą, grupa pierwsza miała znacząco obniżony poziom HbA1c (hemoglobiny glikowanej) i insuliny w surowicy krwi, a także zwiększony poziom antyoksydantów.

Naukowcy stwierdzili, że picie trzech filiżanek herbaty rumiankowej dziennie może pomóc w kontroli poziomu glukozy (cukru) we krwi u osób z cukrzycą typu 2, a także w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy. „Krótkoterminowe spożycie herbaty rumiankowej ma korzystny wpływ na kontrolę glikemii i status antyoksydacyjny u pacjentów z cukrzycą typu 2" – napisano w podsumowaniu badania.

Jak zrobić napar z rumianku?

Herbatkę rumiankową można przygotować na dwa sposoby – zaparzając gotową ekspresową saszetkę lub susz.

  1. Rumianek ekspresowy: rumianek do zaparzania w saszetce zalej ok. 200 ml wrzącej wody i parz pod przykryciem przez około 5 do 8 minut.
  2. Susz rumiankowy: łyżkę suszonego rumianku zalej szklanką wrzątku i parz około 10 minut pod przykryciem. Potem przecedź napar przez sitko, by oddzielić susz od napoju.

Jak wykryć cukrzycę typu 2? Nieoczywiste objawy

Wiele osób choruje na cukrzycę typu 2, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak dlatego, że objawy nie muszą powodować skrajnie złego samopoczucia. Objawy cukrzycy typu 2 to:

  • częstsze niż zwykle siusianie, szczególnie w nocy
  • ciągłe uczucie pragnienia
  • uczucie zmęczenia
  • nagła utrata wagi (bez odchudzania)
  • swędzenie w okolicy miejsc intymnych i nawracające infekcje grzybicze
  • dłuższe gojenie się ran lub skaleczeń
  • niewyraźne widzenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader