Jak działa rumianek? Sprawdź właściwości

06.07.2015 15:10
Jak działa rumianek? Sprawdź właściwości
Fot. Rumianek - działanie, właściwości lecznicze. Na co pomaga rumianek?

Zaletą ziół jest przede wszystkim brak efektów ubocznych i skuteczność. Ważnym ziołem, którego właściwości powinien poznać każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z ziołolecznictwem, jest rumianek. Roślina ta przynosi ulgę w wielu dolegliwościach. 

Rumianek - Działanie i właściwości lecznicze

Głównym aktywnym składnikiem olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku są azuleny, które działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. 

Rumianek ma także zastosowanie wewnętrzne jak i zewnętrzne. W postaci naparów i herbat zioło to pomaga na dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia, skurcze, łagodna niestrawność. Działanie rumianku łagodzi również niepokój i ułatwia zasypianie

Stosowany zewnętrznie rumianek ma działanie przeciwzapalnie i łagodzące przy podrażnieniach i zapaleniach skóry, również śluzówki jamy ustnej. Rumianek łagodzi nieprzyjemne objawy hemoroidów.  

To popularne zioło pomoże nam również w łagodnym przeziębieniu - zwalcza infekcję górnych dróg oddechowych. 

Rozjaśnianie włosów rumiankiem 

Rumianek stosowany jest także do rozjaśniania włosów. Jego ogromną zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do sztucznych środków, nie niszczy włosów, a wręcz przeciwnie - wzmacnia je i sprawia, że stają się bardziej lśniące. Dlatego rumianek na włosy stosuje coraz więcej kobiet.

Rumianek na oczy - po co stosować okłady z tego zioła? 

Ważnym zastosowaniem rumianku jest leczenie różnych schorzeń oczu. Osoby cierpiące na zapalenie spojówek lub oczu docenią łagodzące i przeciwzapalne działanie okładów z rumianku. Przynoszą one natychmiastową i zauważalną ulgę.

To bardzo proste: gotowe herbatki rumiankowe w torebkach zaparzamy według przepisu, a następnie schładzamy. Zimne torebki kładziemy na oczy na co najmniej 10 minut.  

Jak widzisz zarówno właściwości lecznicze jak i działanie zewnętrzne powoduje, że rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie. Wszystko to powoduj, że zioło to cieszy się niezmiennie dużą popularnością i zainteresowaniem od wielu lat.