Oceń
Liść laurowy to popularny dodatek do wielu tradycyjnych dań. Roślina ta ma jednak dużo ciekawsze zastosowanie – to naturalne lekarstwo, które pomaga łagodzić wiele dolegliwości. Jak przygotować napar z liści laurowych i dlaczego jest tak cenny dla zdrowia?
- Napar z liści laurowych – właściwości zdrowotne
- Olejek z liści laurowych – zastosowanie w kosmetyce
- Jak przyrządzić napar z liści laurowych? Przepis
- Wywar z liści laurowych: kto nie powinien go pić? LISTA przeciwwskazań
Liść laurowy, zwany również liściem bobkowym, to ziele pochodzące z południowej Europy, głównie Grecji. Dawniej liście laurowe były znane jako symbol zwycięstwa i chwały, dziś wspaniale podkreślają aromat wielu dań. Jednak warto mieć je w domu nie tylko ze względu na walory smakowe. Napar z liści laurowych ma dobroczynny wpływ na zdrowie, a stosowany regularnie pomaga zachować dobre samopoczucie i urodę. Jak liście laurowe działają na organizm?
Napar z liści laurowych – właściwości zdrowotne
Liść laurowy ma wiele zastosowań terapeutycznych, dzięki zawartości cennych składników. Roślina jest źródłem flawonoidów, garbników, lignanów, alkaloidów i pektyn. Zawiera również liczne witaminy (m.in. A, C oraz witaminy z grupy B) i minerały (wapń, żelazo, potas, selen, mangan, cynk). Dlaczego warto stosować ten naturalny napar? Oto jak wpływa na nasze ciało:
- łagodzi bezsenność
- wspomaga trawienie
- przyśpiesza odchudzanie (dzięki właściwościom moczopędnym)
- wzmacnia działanie leków stosowanych w leczeniu cukrzycy
- zwiększa poziom dobrego cholesterolu
- oczyszcza organizm z toksyn
- przeciwdziała niestrawności
- hamuje wypadanie włosów
- chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych
- leczy wszawicę
- łagodzi zmiany skórne (stosowany zewnętrznie)
Olejek z liści laurowych – zastosowanie w kosmetyce
Z liści laurowych można samodzielnie przygotować olejek, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest ważnym składnikiem wielu kremów stworzonych z myślą o tłustej cerze. Substancje zawarte w roślinie hamują wydzielanie sebum i niwelują efekt błyszczącej skóry. Liść laurowy działa bakteriobójczo i ściągająco na skórę, dzięki czemu staje się wygładzona. Olej z liści laurowych działa korzystnie także na włosy – wzmacnia cebulki i przyśpiesza porost kosmyków.
Jak przyrządzić napar z liści laurowych? Przepis
Przygotowanie naparu z liści laurowych zajmuje kilka minut. Wystarczy pokruszyć garść suszonych lub świeżych liści laurowych (około 5 g.) i zalać wrzątkiem. Po ostudzeniu napar należy przecedzić. Napar powinno się pić małymi łykami, w krótkich odstępach czasowych.
Wywar z liści laurowych: kto nie powinien go pić? LISTA przeciwwskazań
Mimo korzystnego wpływu liścia laurowego na zdrowie wykazuje on bardzo silne działanie, dlatego nie każdy powinien stosować napar. Najważniejsze przeciwwskazania to m.in.:
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych
- ciąża i karmienie piersią
- wiek (wywaru nie powinny stosować dzieci i osoby starsze)
- alergia
- przyjmowanie leków zawierających liść laurowy (w takiej sytuacji należy ustalić z lekarzem bezpieczną dawkę naparu)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
Napar z liści laurowych, ze względu na silne działanie, należy stosować z umiarem. Maksymalna dawka to około 200 ml dziennie. Zbyt duża dawka naparu może wywoływać krwotok. Po wypiciu naparu należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów, ponieważ liście laurowe działają nasennie. Osoby chorujące na cukrzycę, przed zastosowaniem naparu powinny skonsultować się z lekarzem.
Źródło: wyleczto.pl, i-apteka.pl
Oceń artykuł