Zamknij

Jakie właściwości ma brodziuszka wiechowata? Przepis na napar

20.10.2021
Aktualizacja: 20.10.2021 07:05
Ziele brodziuszki wiechowatej
fot. Shutterstock

W jakich dolegliwościach stosuje się brodziuszkę wiechowatą? Czy działa ona na koronawirusa SARS-CoV-2? Kto nie powinien pić naparu z tego zioła?

  1. Co zawiera brodziuszka wiechowata?
  2. Jakie właściwości ma brodziuszka wiechowata?
  3. Brodziuszka wiechowata a COVID-19
  4. Brodziuszka wiechowata – przeciwwskazania
  5. Jak przygotować napar z brodziuszki wiechowatej?

Brodziuszka wiechowata (łac. Andrographis paniculata, ang. andrographis paniculata, green chirettta) to zioło, które znane jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Napar z brodziuszki jest skuteczny m.in. w stanach osłabienia, infekcjach, a także w walce z pasożytami.

Co zawiera brodziuszka wiechowata?

Brodziuszka wiechowata, inaczej zwana chiretta lub "królowa goryczy", znana jest od dawna w medycynie chińskiej oraz ajurwedyjskiej. Rośnie głównie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Ma gorzki smak, który zawdzięcza zawartym w sobie składnikom aktywnym, takim jak diterpeny (andrografolidy: dezoksyandrografolid, neoandrografolid, izoandrografolid, bisandrografolid, adrografizyd), flawonoidy, taniny, saponiny i flawonoidy, a także sole mineralne, m.in. związki potasu. Jest również ważnym źródłem fitosteroli.

Jakie właściwości ma brodziuszka wiechowata?

Brodziuszka wiechowata ma wiele prozdrowotnych właściwości. Stosowana jest wspomagająco m.in. w leczeniu:

Napar z brodziuszki jest również polecany osobom cierpiącym na brak apetytu nieżyt jelit, jak również choroby wątroby, trzustki i śledziony. Bywa również zalecany w terapii boreliozy.

Brodziuszka wiechowata ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, m.in. działa na wirusy opryszczki, przeciwgrzybicze. Wspiera również układ odpornościowy, układ oddechowy, przyspiesza rekonwalescencję po długotrwałych chorobach i trudnych zabiegach medycznych. Jest też cennym źródłem antyoksydantów, które pozwalają zneutralizować działanie wolnych rodników.

Chiretta stosowana zewnętrznie na skórę pomaga również w leczeniu owrzodzeń i przyspiesza gojenie ran.

Brodziuszka wiechowata a COVID-19

W 1991 roku naukowcy z Uniwersytetu Mahidol w Bangkoku doszli do wniosku, że chiretta w dawce 6 g dziennie jest tak samo skuteczna jak 4 g paracetamolu dziennie w łagodzeniu gorączki i bólu gardła u pacjentów ze stanami zapalnymi gardła i migdałków. Od tego czasu kilka badań naukowych wykazało „pewną skuteczność chiretty w leczeniu nieskomplikowanych infekcji”. Obecnie testowana jest w walce z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Komputerowa symulacja pokazała, że zawarty w ziele andrografolid ma zdolność do wiązania się z białkiem wypustki koronawirusa i osłabienia go. Obecnie w Tajlandii trwa badanie, które ma potwierdzić lub obalić to twierdzenie. Uczestniczy w nim trzy tysiące osób. Ma ono zobrazować efektywność „standardowej opieki” nad bezobjawowym zakażonym w porównaniu z „leczeniem” za pomocą 180 g chiretty przyjmowanej przez pięć kolejnych dni. Naukowcy do maja 2022 roku będą sprawdzać, ilu zainfekowanych z obu grup w ciągu 28 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa trafi do szpitala.

Natomiast Gruziński Uniwersytet Medyczny w Tbilisi sprawdza działanie ekstraktu brodziuszki wiechowatej z żeń-szeniem na pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Wyniki badania poznamy prawdopodobnie na początku 2022 roku.

Brodziuszka wiechowata – przeciwwskazania

Ziele brodziuszki wiechowatej nie jest polecane ciężarnym i karmiącym kobietom ani osobom przyjmującym leki na nadciśnienie oraz przeciwzakrzepowe. Ostrożność w stosowaniu chiretty powinny zachować również osoby cierpiące na podrażnienia układu pokarmowego, a także osoby uczulone na to ziele.

Jak przygotować napar z brodziuszki wiechowatej?

Aby przygotować napar z brodziuszki wiechowatej, należy wziąć 1 łyżkę wysuszonych liści tego ziela i zalać je szklanką wrzątku. Następnie należy poczekać, aż napar się zaparzy (około 10 minut). Potem napój należy odcedzić (albo skorzystać z zaparzacza).

Codziennie należy pić jedną szklankę naparu małymi łykami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/ The Conversation/