Zamknij

Bukwica zwyczajna to remedium na biegunkę. Jak jeszcze działa to ziele?

19.10.2021
Aktualizacja: 19.10.2021 13:27
Bukwica zwyczajna na biegunkę
fot. Shutterstock

Napary i nalewki z nieco zapomnianej dziś bukwicy zwyczajnej sprawdzą się nie tylko przy problemach ze strony układ pokarmowego, ale także oddechowego. Są więc świetnym środkiem, który warto stosować w okresie jesienno-zimowych infekcji. Dodatkowo mają kojące działanie na układ nerwowy.

  1. Jakie działanie ma bukwica zwyczajna?
  2. Jak stosować bukwicę lekarską?
  3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania bukwicy?

Bukwica zwyczajna (Betonica officinalis), zwana też bukwicą lekarską lub czyśćcem lekarskim, to roślina powszechnie występująca w Polsce. Rośnie na polanach, łąkach, pastwiskach, a jej fioletowe kwiaty są bardzo dekoracyjne. Leczniczo stosuje się ziele bukwicy, czyli jej część naziemną. Jest ono wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków – leczy biegunki i inne kłopoty trawienne, ale także korzystnie wpływa na układ nerwowy, oddechowy i skórę.

Co ciekawe, w średniowieczu wierzono, że ziele bukwicy chroni przed złymi czarami. Sadzono ją w pobliżu kościołów, by chronić je przed złymi duchami. Napary i soki z niej pite wieczorem miały zapobiegać złym snom, korzystne było też noszenie bukwicy przy sobie.

Jakie działanie ma bukwica zwyczajna?

Bukwica zwyczajna ma szereg właściwości leczniczych. Ziele bukwicy:

Jak stosować bukwicę lekarską?

Z ziela bukwicy można przygotowywać napary (w sklepach zielarskich dostępny jest susz z ziela bukwicy) oraz nalewki alkoholowe do picia. Z naparu z tej rośliny można też robić okłady lub przemywać nim skórę.

Aby przygotować napar, należy zalać wrzątkiem 1-2 łyżeczki ziela bukwicy i parzyć pod przykryciem przez ok. 15 minut. Należy stosować 1-3 razy dziennie po szklance naparu.

Aby przygotować nalewkę 1:3, należy 100 g świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela bukwicy zalać 300 ml alkoholu 40-proc. lub wytrawnego wina. Składniki powinny macerować się przez 14 dni, potem należy je przefiltrować i zlać do butelki. Można stosować na uspokojenie: 5 ml nalewki na wódce (lub mały kieliszek na winie) 1-2 razy dziennie.

Ważne!

Duże dawki naparów z bukwicy mogą spowodować zaparcia i podrażnienia przewodu pokarmowego. Nie należy więc spożywać ich w nadmiarze.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania bukwicy?

Podczas ciąży i w okresie karmienia piersią bukwicę można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem. Nie powinny jej również stosować osoby z nadwrażliwością na tę roślinę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: M. Fijołek, Atlas dzikich roślin jadalnych, wyd. SBM 2017 / Doz.pl / Rozanski.li