Zamknij

10 produktów spożywczych przyspieszających proces starzenia się organizmu

10.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 18:47

Istnieją dwa główne czynniki przyspieszające proces starzenia się naszej skóry: ekspozycja na słońce i sposób odżywania. Kluczową rolę w diecie odgrywają zaawansowane produkty końcowe glikacji (AGE). AGE powstają, gdy białko lub tłuszcz łączą się z cukrem. Ma to bezpośredni wpływ na choroby przewlekłe, a także na proces starzenia. Sprawdź, których produktów należy unikać. 

Co powoduje, że skóra szybciej się starzeje?
fot. Shutterstoc
  • Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i dbanie o zdrową dietę pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry.
  • AGEs należą do grupy związków, które należy unikać w codziennej diecie, gdyż mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wygląd skóry.
  • Lista 10 produktów, które przyśpieszą starzenie się skóry.

1. Frytki

Produkty smażone w oleju w wysokiej temperaturze uwalniają wolne rodniki, które mogą powodować komórkowe uszkodzenie skóry. Ekspozycja na wolne rodniki przyspiesza proces starzenia poprzez działanie zwanemu sieciowaniem. To proces, który wpływa na cząsteczki DNA i może osłabić elastyczność skóry.

Co więcej, spożywanie zbyt dużej ilości soli może wyciągać wodę ze skóry i prowadzić do odwodnienia. Poprzez to skóra będzie bardziej podatna na zmarszczki.

Jeśli chcesz, zamień frytki na pieczone lub smażone słodkie ziemniaki. Tak przygotowane frytki są bogate w miedź przeciwstarzeniową, która pomaga w produkcji kolagenu.

2. Biały chleb

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak biały chleb, powodują stany zapalne w organizmie. Jeśli chcesz, wypróbuj alternatywę dla tradycyjnego chleba, taką jak chleb z kiełkowanego ziarna (chleb esseński), który nie zawiera dodatku cukru. 

3. Biały cukier

Cukier jest jednym z niesławnych pretendentów do niepożądanych problemów skórnych, takich jak trądzik. Cukier przyczynia się do powstawania AGE uszkadzających kolagen. Kiedy nasz poziom cukru jest podwyższony, ten proces jest stymulowany. Przyspiesza to jeszcze bardziej, jeśli w grę wchodzi światło słoneczne. Lepiej sięgnij po owoce lub ciemną czekoladę, gdy masz ochotę na coś słodkiego. W szczególności jagody zapobiegają utracie kolagenu.

4. Margaryna

Badania wykazały, że ci, którzy nie spożywają margaryny lub masła, mają mniejsze uszkodzenia skóry i zmarszczki niż ci, którzy je spożywają.

Margaryna jest gorsza niż umiarkowane ilości prawdziwego masła, ponieważ ma wysoką zawartość częściowo uwodornionych olejów. Te kwasy tłuszczowe trans sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na promieniowanie ultrafioletowe , które może uszkodzić kolagen i elastyczność skóry. Zamień masło na oliwę z oliwek lub posmaruj awokado, bogate w przeciwutleniacze.

5. Przetworzone mięso

Hot dogi, pepperoni, boczek i kiełbasa to przykłady przetworzonych mięs, które są szkodliwe dla skóry. Ten rodzaj mięsa zawierają dużo sodu, tłuszczów nasyconych i siarczynów, które mogą odwadniać skórę i osłabiać kolagen powodując stany zapalne. Zamień przetworzone mięso na jajka lub fasolę.

6. Nabiał

Niektórzy zauważyli zmiany skórne po spożywaniu nabiału, ale są też tacy, którzy nie widzą żadnej różnicy. Wszystko zależy od organizmu danej osoby. U niektórych nabiał może powodować stan zapalny w organizmie, co prowadzi do stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się.

Diety o niskiej zawartości produktów mlecznych mogą chronić skórę odsłoniętą przed słońcem przed zmarszczkami. Inne źródła wapnia to nasiona, fasolę, migdały, zielone warzywa liściaste i figi.

7. Napoje gazowane, kawa

Oba napoje są bogate w kofeinę, która, jak wiemy, wpływa na sen. Niewystarczająco dobry sen daje oznaki starzenia, jest więcej cieni do powiek, zmarszczek i charakterystycznych cienkich linii.

Sprawdź, czy możesz zmniejszyć ilość picia kawy i napojów gazowanych lub w ogóle dokonać zmiany. Na bezsenność polecane jest złote mleko, które w składzie zawiera przede wszystkim kurkumę.

8. Alkohol

Alkohol może powodować wiele problemów skórnych, w tym zaczerwienienie, obrzęki, utratę kolagenu i zmarszczki. Wszelkiego rodzaju drinki, piwo, wino, wódka są szkodliwe, bo wyczyszczają skórę z cennych składników odżywczych, witaminy A, a także odwadniają.

Witamina A jest szczególnie ważna w odniesieniu do wzrostu nowych komórek i produkcji kolagenu, zapewniając skórze elastyczność.

Aby utrzymać skórę w zdrowej kondycji, należy pić alkohol z umiarem, albo w ogóle z niego zrezygnować. Upewnij się też, że twój organizm jest odpowiednio nawodniony.

9. Unikaj smażenia na oleju 

Niektóre oleje wielonienasycone bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak olej kukurydziany lub słonecznikowy, zwiększają poziom zapalenia skóry. To nie oznacza, że wszystkie oleje są niezdrowe. Jeśli chodzi o oleje i zapobieganie zmarszczkom, wybierz jednonienasycone tłuszcze, które pomogą utrzymać nawilżenie skóry. Zamień oleje roślinne na oliwę z oliwek, jest bogata w przeciwutleniacze, witaminę E, fitosterole i zmniejsza stan zapalny.

10. Wafle ryżowe

Chociaż wafle ryżowe są zwykle reklamowane jako dobra przekąska, nie dotyczy to skóry. Mają one wysoki indeks glikemiczny, powoduje to wzrost poziomu cukru we krwi. Podwyższony poziom cukru we krwi działa jako „przyspieszacz starzenia”.

W ciągu dnia na przekąskę wybierz lepiej hummusu z czerwoną papryką. Czerwona papryka ma wysoką zawartość witaminy C, dzięki czemu świetnie nadaje się do produkcji kolagenu. Również ciecierzyca jest pełna zdrowych dla skóry przeciwutleniaczy.

Źródło: healthline.com