Zamknij

Zespół metaboliczny: jedzenie w oknie żywieniowym poprawia wyniki

11.12.2019 15:37

Spożywanie posiłków wyłącznie w 10-godzinnym oknie żywieniowym może przyczynić się do walki z zespołem metabolicznym - donoszą naukowcy zza oceanu.

Zespół metaboliczny to problem XXI wieku
fot. Shutterstock

Zespół uczonych z Instytutu Salka w Kalifornii sprawdził wpływ jedzenia interwałowego na zespół metaboliczny. Grupę 19 osób poproszono, żeby przez trzy miesiące spożywały wszystkie posiłki w trakcie dziesięciogodzinnego okna żywieniowego, a przez pozostałe 14 godzin powstrzymywały się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów.

Wszyscy uczestnicy badania mieli zespół metaboliczny, objawiający się otyłością brzuszną, wysokim ciśnieniem krwi, podwyższonym cholesterolem, insulinoopornością. Nieleczony zespół metaboliczny prowadzi do rozwinięcia się cukrzycy typu 2, podwyższając ryzyko udaru mózgu i chorób sercowo-naczyniowych.

Po trzech miesiącach żywienia interwałowego ciśnienie krwi u badanych spadło, a wyniki cholesterolu poprawiły się. Dodatkowo u 12 z 19 uczestników badania nastąpiła poprawa dwóch ważnych parametrów: glukozy na czczo i hemoglobiny A1c. Jak podkreślają autorzy raportu: wyniki poprawiły się bez zwiększenia poziomu aktywności fizycznych. W kilku przypadkach uczestnicy byli w stanie przerwać branie leków lub przyjmować mniejsze dawki leków, takich jak statyny obniżające poziom cholesterolu czy leki na nadciśnienie.

Wyniki badania opublikowano w Cell Metabolism.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalxpress.com