Zamknij

Wodę też można przedawkować. Najczęstsze objawy zatrucia wodnego

03.12.2021 09:39
Picie wody w nadmiarze: objawy, konsekwencje
fot. Shutterstock

Równowaga wody w organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Regularne sięganie po szklankę wody w ciągu dnia to zdrowy nawyk, ale powinniśmy pamiętać, że tak jak każdy produkt, również wodę można przedawkować. Jak rozpoznać, że pijemy za dużo wody i czym to grozi?

 1. Ile wody dziennie pić?
 2. Zatrucie wodne – najważniejsze objawy
 3. Przedawkowanie wody – możliwe  powikłania

Woda to ważny składnik odżywczy komórek ludzkiego organizmu. Głównym zadaniem wody jest utrzymywanie stałej temperatury ciała. Woda wspomaga wszystkie ważne procesy, oczyszcza organizm, przyspiesza wchłanianie ważnych substancji, poprawia pracę nerek i chroni inne narządy. Odwodnienie ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy brakuje nam wody, jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni. Niewystarczająca ilość wody w organizmie może objawiać się również bólem głowy, zaburzeniami metabolizmu, skurczami mięśni i problemami z koncentracją. Niestety, w ciągu dnia wydalamy z organizmu sporą ilość wody, a nie zawsze pamiętamy o jej uzupełnianiu.

Dietetycy i lekarze zalecają, by pić wodę regularnie. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynu; picie wody w nadmiarze może być niebezpieczne.

Ile wody dziennie pić?

Zapotrzebowanie na wodę jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak wiek, płeć, stan zdrowia,  masa ciała i tryb życia. Jednak według powszechnych norm żywienia, dzienne zapotrzebowanie na wodę u kobiet to 2 litry (ok.8 szklanek), natomiast mężczyźni powinni pić 2,5 litra wody (10 szklanek). Małe dzieci (do 3 roku życia) powinny pić około 1 litra wody dziennie. Pamiętajmy, że woda to nie jedyny napój, który wpływa na poziom wody w organizmie – woda przenika do tkanek również z pożywienia. Chcąc zadbać o zdrowie, niektóre osoby zaczynają pić coraz więcej wody. Tymczasem nadmiar płynów może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Taka sytuacja dotyczy najczęściej sportowców, ale może przytrafić się również osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Zatrucie wodne powoduje wiele konsekwencji.  Po czym poznać, że pijemy za dużo wody?

Zatrucie wodne – najważniejsze objawy

Przedawkowanie wody możemy rozpoznać już na początkowym etapie. Zatrucie wodne na początku może powodować podobny stan do odwodnienia. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych przedawkowania wody wymieniamy:

 • brak apetytu
 • mdłości
 • bóle głowy
 • wzrost ciśnienia tętniczego
 • częste oddawanie moczu
 • jasny kolor moczu
 • chroniczne zmęczenie
 • problemy z koncentracją i pamięcią
 • biegunka
 • skurcze mięśni
 • senność
 • zmiana wyglądu źrenic (nierówność)
 • opuchlizna dłoni i stóp

Niepokojącym sygnałem jest także sięganie po wodę nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia. Jeżeli obserwujemy u siebie te objawy, warto pilnie skonsultować się z lekarzem i zweryfikować ilość spożywanej wody w ciągu dnia. Nadmierne nawodnienie organizmu może prowadzić do groźnych konsekwencji.

Przedawkowanie wody – możliwe  powikłania

Nadmiar wody w organizmie sprawia, że krew staje się rozrzedzona. Zmniejsza się również ilość chlorków i poziom sodu we krwi. W zaawansowanych przypadkach może dojść do śpiączki, obrzęku mózgu i śmierci. Do najgroźniejszych skutków przedawkowania wody może dojść, gdy wypijemy zbyt dużą ilość płynu w bardzo krótkim czasie. Takie ryzyko dotyczy zwłaszcza sportowców. W tej grupie w ciągu ostatnich lat odnotowano kilkanaście zgonów z powodu nadmiernego nawodnienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: upacjenta.pl, mp.pl, zdrowie.wprost.pl