Zamknij

Wegetarianie w lepszej kondycji od mięsożerców. Są na to twarde dowody

11.05.2021 10:11

Wegetarianie czy mięsożercy - kto jest zdrowszy? Ten spór trwa od lat. Wydaje się, że problem ostatecznie rozstrzygnęli naukowcy z Glasgow.

Wegetarianizm
fot. Shutterstock

Uczeni z Uniwersytetu w Glasgow przebadali ponad 170 tys. Brytyjczyków - wegetarian i mięsożerców - pod kątem kondycji zdrowotnej. W analizie uwzględnili kilkanaście kluczowych biomarkerów. Wyniki opublikowali w "Journal of Pediatrics".

Wegetarianie vs mięsożercy

"Wegetariańskie i podobne wybory żywieniowe stały się dość popularne. Jednak nie w pełni rozumiemy korzyści zdrowotne wynikające z bycia wegetarianinem. Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystaliśmy jedno z najobszerniejszych dostępnych badań i porównaliśmy duży panel biomarkerów związanych ze zdrowiem u osób, które zadeklarowały się jako wegetarianie lub mięsożercy w ciągu ostatnich pięciu lat" - tłumaczył dr Carlos Celis-Morales, główny autor badania, w rozmowie z Healthline.

Uczeni pobrali z brytyjskiego Biobanku próbki 177 723 osób w wieku 37-73 lata. Wyłoniono osoby bez nałogów, które zadeklarowały, że w ciągu ostatnich pięciu lat przed oddaniem materiału do badań w sposób znaczny nie modyfikowały diety.

Wegetarianie mieli znacznie niższe poziomy aż 13 biomarkerów - m.in. niższe stężenie cholesterolu całkowitego, zarówno cholesterolu LDL (złego), jak i cholesterolu HDL (dobrego), a także niektórych markerów czynności wątroby - co wskazywało na zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i raka. Mieli jednak wyższy poziom trójglicerydów i białka zwanego cystatyną C, co może wskazywać na zmniejszoną czynność nerek.

loader

"Niniejsze badanie dostarcza dalszych dowodów, że dieta wegetariańska może zredukować niebezpieczne biomarkery, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca. Należą do nich całkowity cholesterol, LDL (zły cholesterol), lipoproteina A i lipoproteina BTrusted Source oraz stany zapalne” - potwierdził w rozmowie z Healthline dr Guy L. Mintz, dyrektor ds. zdrowia sercowo-naczyniowego i lipidologii w Sandra Atlas Bass Heart Hospital w Nowym Jorku.

Źródło: healthline.com