Ile powinien wynosić podatek od słodkich napojów gazowanych? WHO: 20%!

Monika Piorun
12.10.2016 07:52
Ile powinien wynosić podatek od słodkich napojów gazowanych? WHO: 20%!
fot. Ile powinien wynosić podatek od słodkich napojów gazowanych? WHO: 20%!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa międzynarodowe rządy do walki z otyłością poprzez wprowadzenie wysokich podatków od przesyconych cukrem napojów. Wzrost cen mógłby doprowadzić do ograniczenia ich konsumpcji, a dodatkowe wpływy do budżetu służyłyby wprowadzaniu profilaktycznych programów zdrowotnych. Dobry pomysł?

Epidemia otyłości jeszcze nigdy nie przynosiła tak śmiertelnego żniwa. Po raz pierwszy w historii prognozy wskazują na to, że pokolenie współczesnych dzieci może żyć krócej od własnych rodziców.

W ciągu 3 ostatnich dekad podwoiła się ilość otyłych osób na świecie. Łatwy dostęp do niezdrowego pożywienia, przesyconego cukrem lub chemicznymi dodatkami, szkodzi szczególnie najmłodszym.

Niewłaściwa dieta sprzyja rozwojowi wielu poważnych chorób - od cukrzycy po nowotwory. Koszty ich leczenia ponosi całe społeczeństwo, dlatego działania władz powinny zmierzać do promowania zdrowej żywności. Jak to zrobić?

Czy wysoka cena napojów zapobiegnie epidemii otyłości?

otyłość
fot. Mike Licht, flickr.com, CC BY 2.0

Według WHO podniesienie cen za słodkie napoje oraz wprowadzenie dopłat do produkcji owoców i warzyw mogłoby być skutecznym sposobem na ograniczenie ilości cukru pochodzącego z wysokoprzetworzonych produktów w codziennej diecie.

Popularne napoje gazowane zawierają zawrotną ilość cukru. Już jedna mała puszka jest w stanie dostarczyć nam dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Słodki podatek

Kto skorzysta na 20-procentowym podatku od napojów gazowanych?

Niektóre kraje stosują już podobne rozwiązania, które mają sprzyjać ograniczeniu kosztów leczenia związanych z epidemią otyłości.

W Meksyku obowiązuje 10-procentowa akcyza na napoje bezalkoholowe z dodatkiem cukru. Podobne przepisy dotyczące produktów o wysokiej zawartości cukru, soli i kofeiny obowiązują na Węgrzech, a w przyszłym roku podatek od słodkich napojów wprowadzi z RPA. Zamiar wdrożenia nowej polityki fiskalnej w tym zakresie ogłosiła też Wielka Brytania i Filipiny.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak wysokość podatku od napojów gazowanych.  WHO proponuje, by wynosił on nawet 20%. Wprowadzenie w życie takich zmian mogłoby doprowadzić do ogromnego wzrostu cen i wielkich problemów dla całej branży, która już teraz ma coraz większe kłopoty z utrzymaniem się na rynku.

Przeczytaj: Jak Cola i Pepsi "dbają" o nasze zdrowie?

Choć Światowa Organizacja Zdrowia od dawna zalecała ograniczenie konsumpcji wysokoprzetworzonych produktów, które zawierają nadmiar cukru, to jednak nigdy nie odnosiła się tak bezpośrednio do polityki fiskalnej. Czy 20-procentowy podatek od napojów gazowanych to nowy sposób na globalną walkę z otyłością? Wszystko zależy od tego, na ile skutecznie uda się go wprowadzić w poszczególnych krajach.

Zagłosuj

Czy uważasz, że proponowany przez WHO 20-procentowy podatek od napojów gazowanych jest zbyt wysoki?

Liczba głosów:

Przeczytaj: RAPORT WHO (Fiscal policies for diet and the prevention of noncommunicable diseases) 

Raport_WHO
 fot. who.int

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π