Zamknij

Uczucie niepokoju po kawie. Czy kawa powoduje nasilenie stanów lękowych?

06.05.2022 13:30

Po wypiciu kawy czujesz duszności, nagły stres i zaczynasz się pocić? Możliwe, że to atak paniki. Dlaczego kawa u niektórych z nas wyzwala lęki i czy jej regularne picie może prowadzić do zaburzeń psychicznych?

Czy kawa powoduje ataki paniki?
fot. EastNews
  1. Kawa a ataki paniki
  2. Kawa na depresję: pomaga czy szkodzi?
  3. Kto powinien zrezygnować z picia kawy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Aromatyczny napój, oprócz tego, że doskonale pobudza, ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Kawa dodaje energii, poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga odchudzanie. Niedawno przeprowadzone badania potwierdziły, że kawa chroni przed demencją i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Oczywiście chodzi o rozsądną dawkę kawy, czyli 300 ml dziennie.

Mimo wielu zalet kawy trzeba pamiętać, że to substancja psychoaktywna, a picie jej w nadmiarze może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, również jeśli chodzi o nasz układ nerwowy. Dlaczego niektórzy z nas po kawie mogą zauważyć u siebie nasilony lęk?

Kawa a ataki paniki

Kawa jest środkiem silnie pobudzającym, który sprawia, że nasz organizm ma więcej energii. Dzieje się tak pod wpływem wydzielania adrenaliny, która w wielu sytuacjach jest potrzebnym motywatorem, jednak jeśli jest jej za dużo, organizm staje się napięty, zestresowany i „gotowy do ucieczki”. Nieustanne działanie adrenaliny może sprawić, że będziemy odczuwać strach, lęk i smutek. Chwilowe pobudzenie po kawie może zmienić się w silny atak paniki. Na takie działanie kawy narażone są szczególnie osoby, które leczą się psychiatrycznie, ale nie tylko. Niektórzy są bardziej wrażliwi na działanie kofeiny, dlatego mogą odczuwać nieuzasadniony lęk nawet po małej filiżance kawy. O ile kawa powoduje niepokój, rzadko jest przyczyną ostrych stanów maniakalnych czy objawów psychotycznych.

U niektórych osób kawa może wywoływać też objawy somatyczne, które generują stres. Są to między innymi problemy żołądkowe, biegunka, bóle głowy czy szybkie tętno. Picie kawy w nadmiarze zaburza rytm dobowy, co również wpływa na nasz stan psychiczny. Nawet niewielka ilość kawy wypłukuje z organizmu witaminy i minerały (m.in. magnez, który jest cenny dla zdrowia psychicznego).

Kawa wchodzi w reakcje z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi i uspokajającymi, dlatego picie dużych ilości przez osoby w trakcie terapii, może wywoływać różne skutki uboczne.

Kawa na depresję: pomaga czy szkodzi?

Umiarkowane ilości kawy mogą korzystnie wpływać na samopoczucie osób chorujących na depresję. Choroba ta związana jest z procesami zapalnymi w mózgu, natomiast kofeina zwiększa uwalnianie serotoniny i wykazuje działanie antyoksydacyjne, co hamuje czynniki prozapalne.

Kto powinien zrezygnować z picia kawy?

Kawa może zaostrzać objawy wielu zaburzeń psychicznych. Wpływa też na efekty leczenia. Dlatego po kawę nie powinny sięgać osoby, które chorują m.in. na:

  • psychozę
  • schizofrenię (nadmiar kofeiny może powodować halucynacje i potęgować agresję chorego)
  • ADHD
  • zaburzenia lękowe (uogólnione zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, różnego rodzaju fobie)

Osoby wrażliwe na działanie kofeiny nie powinny pić więcej niż 400 ml kawy na dobę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healtline.com