Zamknij

Nigdy nie jedz tych 6 produktów w nocy, przed snem

29.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:09
Tych produktów nigdy nie jedz przed snem
fot. Shutterstock

Pora na nocny sen, a Ciebie ssie w żołądku? Ten problem ma wiele osób. Choć dietetycy apelują, by ostatni posiłek zjeść kilka godzin przed snem (najlepiej do 18.00), to wiele osób nie przestrzega tej reguły, sięgając po "małą przekąskę" tuż przed położeniem się spać. To może mieć negatywne skutki, np. obniżać jakość snu, prowadzić do nadwagi lub otyłości, a nawet do cukrzycy, refluksu etc.

Są jednak produkty, których spożywanie tuż przed snem jest szczególnie szkodliwe. Jakie to produkty?

Kawa oraz produkty zawierające kofeinę

Kofeina to substancja pobudzająca. Zawiera kwas chlorogenowy i wspomaga produkcję kwasu żołądkowego w organizmie. Oba kwasy obniżają pH żołądka i przyspieszają przepływ pokarmu z żołądka do naszych jelit, zmuszając żołądek do wypychania swojej zawartości szybciej niż zwykle. Położenie się zaraz po spożyciu kawy może prowadzić do refluksu żołądkowo-jelitowego, który objawia się m.in. pieczeniem przełyku i zgagą. Poza tym kawa zaburza sen, sprawia, że nie możemy zasnąć. Jeśli więc masz problem z bezsennością, raczej unikaj picia kawy lub spożywania produktów zawierających kofeinę.

Lody

Oglądanie ulubionego serialu na kanapie i jedzenie lodów... tak wiele osób wyobraża sobie udany wieczór. Jednak dla naszego organizmu – po spożyciu tego produktu – będzie to raczej zła noc. Kiedy spożywasz zbyt dużo cukru tuż przed długim okresem bezczynności, wysyłasz organizmowi sprzeczne informacje, a w konsekwencji tyjesz. Lody i zawarte w nim substancje to "energetyczny kop" dla organizmu. Gdy zamiast aktywności, do której szykuje się po takiej dawce słodyczy organizm, kładziesz się do łóżka, to sprawiasz, że ta "energia" kumuluje się w organizmie jako tłuszcz, co wpłynie z pewnością na twoją wagę. Pamiętaj też, że żywność z wysoką zawartością cukru tuż przed snem może skutkować koszmarami nocnymi.

Seler

Seler jest zdrowy i polecany do spożycia przez dietetyków, ale... nie przed snem. To warzywo ma właściwości moczopędne. Jeśli zjesz seler (lub wpijesz koktajl z dodatkiem tego warzywa) tuż przed snem, musisz się liczyć z kilkukrotnym wstawaniem w nocy do toalety.

Pizza

Pizza to produkt, po który najczęściej sięgamy wieczorem. Świetnie smakuje, szybko zaspakaja głód. Niestety podwyższa też poziom insuliny. Jeśli masz problemy z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi, dwa razy zastanów się zanim sięgniesz po kawałek pizzy. Pomyśl o uczuciu ciężkości w żołądku, problemach ze snem i nadprogramowymi kilogramami.

Mięso

Jedzenie mięsa wieczorem, to murowane problemy ze snem. Białko wymaga intensywnego procesu trawienia. Jeśli twój organizm będzie musiał się skoncentrować na tym działaniu w nocy, to nie zdąży odpocząć i zregenerować się. Efektem tego będzie gorsze samopoczucie następnego dnia, spadek energii.

Mleko

"Szklanka ciepłego mleka pomaga zasnąć" – wiele osób dorastało z tym przekazem wpajanym przez mamy i babcie. Niestety to MIT. W mleku, oprócz białek są też węglowodany i tłuszcze, które utrudniają zasypianie. Po wypiciu szklanki mleka w organizmie zwiększa się poziom cukru we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielania insuliny. Pod jej wpływem glukoza jest usuwana z organizmu – przekształca się w tkankach w energię. W tym czasie wysyłany jest do mózgu, a właściwie do jego ośrodka głodu, sygnał. W efekcie pojawia się uczucie głodu. Dopóki go nie zaspokoimy, raczej nie zaśniemy. W efekcie wstajemy niewyspani, mamy problem z koncentracją i funkcjami poznawczymi.

Unikając jedzenia bezpośrednio przed snem wymienionych powyżej produktów, a także wszelkich innych produktów bogatych w cukier, tłuszcz lub węglowodany, będziesz czuć się lepiej, a twój organizm lepiej wypocznie i zregeneruje się.