Zamknij

Świętujesz Tłusty Czwartek? Sprawdź, ile kalorii ma pączek

11.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 08:00
Pączki
fot. Shutterstock

Przeciętny pączek jest prawie tak samo kaloryczny jak kotlet schabowy, ale jego wartość odżywcza jest dużo niższa. Niestety smakołyk ten składa się głównie z... pustych kalorii, cukru i tłuszczu. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz się niepotrzebnie objadać w Tłusty Czwartek?

Dla wielbicieli pączków dzisiejsze święto to spore wyzwanie. Choć tradycja nakazuje, by zjeść przynajmniej jedno słodkie ciastko, to jednak zdrowy rozsądek odradza nam beztroskie oddawanie się błogiej przyjemności kosztowania tych smażonych przysmaków.

Co zawiera w sobie przeciętny pączek?

Oprócz około 340 kcal przypadających na każde 100 g pączki składają się głównie z węglowodanów (39 g), cukrów (21 g), tłuszczów (19 g) oraz około 6 g białka. Ponadto mają w sobie też:

  • 205 mg sodu,
  • 59,5 mg fosforu,
  • 55 mg potasu,
  • 17 mg wapnia,
  • 14 mg magnezu i
  • 1,2 mg żelaza.

Jeśli nie przepadamy za pączkami pieczonymi w piekarniku, to lepiej wybierać te, które są krótko smażone na smalcu rozgrzanym do bardzo wysokiej temperatury. Zgodnie z zasadami Medycyny Wschodu metoda ta pozwala zachować więcej składników odżywczych w smażonym produkcie i ogranicza ilość przylegającego do niego tłuszczu. Warto sięgać po rumiane pączki, a nie te, które mają bardziej brązową skórkę. Łatwiej będzie nam je strawić.

Świętujesz Tłusty Czwartek? Sprawdź, ile kalorii ma jeden pączek?

Zrzut ekranu 2017-02-23 o 12.01.23 1
fot.
fot. kalkulatorkalorii.net

Dlaczego po zjedzeniu pączków szybko stajemy się głodni?

Niestety strawienie takiej kompozycji słodkich składników jest sporym wyzwaniem dla naszego organizmu.

Jeśli zauważyłeś, że zalewie jeden pączek (przełknięty gdzieś pomiędzy poranną kawą a przeglądnięciem służbowych maili) doprowadza do tego, że niemal natychmiast zaczynasz czuć, że burczy ci w brzuchu i stajesz się głodny, to musisz wiedzieć, że winę za to ponosi wysoki indeks glikemiczny, który często jest charakterystyczny dla słodkich i smażonych w głębokim tłuszczu produktów.

Wystarczy jeden pączek, by podniósł się nam poziom cholesterolu. Szybko nasz organizm zacznie intensywnie wydzielać insulinę i zanotujemy gwałtowne wahanie poziomu glukozy we krwi. To właśnie dlatego zaczynamy być głodni i mamy apetyt sięgnąć po kolejne sztuki.

Jeśli nie chcemy sobie zaszkodzić, najlepszym wyjściem jest zjedzenie wartościowego posiłku i pozwolenie sobie na pączka dopiero „na deser”, dzięki czemu łatwiej będzie nam ograniczyć chęć sięgania po jak największą liczbę pączków. Mniejsze porcje będą wtedy równie satysfakcjonujące, ale dużo mniej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Ile trzeba ćwiczyć, by spalić jednego pączka?

pączki_kalorie
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Jeśli nie zachowamy umiaru z objadaniem się pączkami w Tłusty Czwartek, to w skrajnych przypadkach (szczególnie u starszych ludzi) zjedzenie na raz ogromnej ilości tych słodkich przysmaków, może doprowadzić u nas do takich zmian miażdżycowych, które standardowo obserwowane są w trakcie... palenia papierosów!

Blaszki miażdżycowe usztywniające ściany tętnic gwałtownie się zwężą, a w wyniku proliferacji komórek spowodowanej odkładaniem się lipidów u osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego może dojść do sporych zaburzeń. W ich przypadku nadmierna liczba pączków spożytych w ciągu zaledwie jednego dnia może w konsekwencji przyczynić się nawet do udaru mózgu lub zawału serca. Zamiast się tym stresować (co też jest szkodliwe), lepiej więc uważać i szybko pozbyć się zbędnych kalorii.

Na spalenie jednego pączka potrzeba 12 minut szybkiego wchodzenia po schodach, pół godziny skakania na skakance, 35 minut intensywnego biegania lub 1,5 godziny jazdy na rowerze.