Surowa woda zdrowia doda? Obalamy mit wody raw

Natalia Kovacs
08.01.2018 16:55
Surowa woda zdrowia doda? Obalamy mit wody raw
fot. Photo - Jon Flobrant/ Unsplash

Surowa woda to hit ostatnich miesięcy. Taką wodę, niefiltrowaną i nie poddaną żadnej obróbce, można już kupić w Polsce. Lekarze biją jednak na alarm, woda niewiadomego pochodzenia może zagrażać zdrowiu! Dowiedz się, czy surowa woda jest bezpieczna.

Woda ''surowa'' to niefiltrowana, nie poddana obróbce, niesterylna woda źródlana. Zwolennicy naturalnej wody zachwalają jej właściwości stawiając naprzeciw zwykłą kranówkę. Twierdzą, że w wodzie z kranu znajduje się wiele substancji chemicznych i zanieczyszczeń. Uważają także, że woda z kranu, podobnie jak butelkowana, pozbawiana jest naturalnych minerałów i substancji odżywczych w procesie uzdatniania. Eksperci przekonują jednak, że picie ''surowej'' wody jest niebezpieczne. Dlaczego nieprzetworzona woda może zagrażać zdrowiu?

Surowa woda - czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Niebezpiecznie wzrasta popyt na surową, nieprzetworzoną i niesterylną wodę do picia. W Stanach Zjednoczonych ceny ''surowej'' wody sięgają kilkudziesięciu dolarów, a eksperci alarmują, że ten pozornie zdrowy napój może być źródłem wielu chorób. Nie bez powodu wodę poddaje się obróbce. W ''surowej'' wodzie źródlanej mogą znajdować się bakterie E.coli, wirusy i pasożyty, a także związki chemiczne.

Zwolennicy surowej wody pragną unikać wody z kranu, która ich zdaniem jest toksyczna, zawiera leki psychotropowe i antykoncepcyjne. Twierdzą również, że w procesie uzdatniania woda traci właściwości odżywcze, naturalne minerały i dobre bakterie.

Woda ''surowa'' obejmuje wodę deszczową, wodę gruntową, wodę ze studni oraz wodę z jezior i rzek.

Eksperci są jednak dalecy od entuzjazmu. Ostrzegają, że picie surowej, żywej wody może mieć tragiczne skutki. Od wielu lat pracuje się nad skuteczną i bezpieczną metodą obróbki wody. Uzdatnianie pomogło w dużym stopniu wyeliminować wiele chorób, które rozprzestrzeniały się za pomocą wody. Należy również pamiętać, że funkcją wody jest przede wszystkim nawadnianie, nie odżywianie. Większość substancji odżywczych czerpiemy z pożywienia stosując zdrową i zbilansowaną dietę. Według ekspertów, niebezpieczeństwa, które mogą wynikać z picia surowej wody przewyższają wszelkie korzyści.

''Surową'' wodę można kupić także w Polsce. Sprzedawana w internecie woda osiąga ceny ok. 10 zł za 1 litr.

Uzdatnianie wody służy pozbyciu się szeregu patogenów, które mogą znajdować się w ''surowej'' wodzie. Z naturalnych źródeł czerpią wodę również dzikie zwierzęta, ptaki i bydło. Taka woda ma kontakt z glebą, ptasimi odchodami i bakterią E.coli. Spożywanie surowej wody może przyczyniać się do giardiozy, choroby pasożytniczej wywołującej biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia i nudności. ''Surowej'' wody nie powinny pić szczególnie małe dzieci i osoby starsze, a także wszystkie osoby, które mają niską odporność.

Zobacz także

Czy można pić wodę z kranu?

Oczywiście! W ciągu ostatnich lat zmodernizowano systemy uzdatniania wody. W większości miast w Polsce woda jest zdatna do picia i można z niej korzystać bez obaw. Woda w dużych miastach kontrolowana jest bardzo często, rzadziej w małych miejscowościach, gdzie mieszkańcy nadal korzystają z własnych studni. Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Minerały odpowiadają między innymi za charakterystyczny osad w czajniku. Kolor wody zależy najczęściej od stanu rur w budynku. Jeśli są w złym stanie, można spodziewać się że woda będzie miała ''brudny'' kolor. Wtedy należy skontaktować się z właścicielem lub zarządcą nieruchomości, który odpowiada za stan instalacji sanitarnej.

Zagłosuj

Spróbujesz ''surowej'' wody?

Liczba głosów:

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk