Oceń
Woda ''surowa'' to niefiltrowana, nie poddana obróbce, niesterylna woda źródlana. Zwolennicy naturalnej wody zachwalają jej właściwości stawiając naprzeciw zwykłą kranówkę. Twierdzą, że w wodzie z kranu znajduje się wiele substancji chemicznych i zanieczyszczeń. Uważają także, że woda z kranu, podobnie jak butelkowana, pozbawiana jest naturalnych minerałów i substancji odżywczych w procesie uzdatniania. Eksperci przekonują jednak, że picie ''surowej'' wody jest niebezpieczne. Dlaczego nieprzetworzona woda może zagrażać zdrowiu?
Surowa woda - czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Niebezpiecznie wzrasta popyt na surową, nieprzetworzoną i niesterylną wodę do picia. W Stanach Zjednoczonych ceny ''surowej'' wody sięgają kilkudziesięciu dolarów, a eksperci alarmują, że ten pozornie zdrowy napój może być źródłem wielu chorób. Nie bez powodu wodę poddaje się obróbce. W ''surowej'' wodzie źródlanej mogą znajdować się bakterie E.coli, wirusy i pasożyty, a także związki chemiczne.
Zwolennicy surowej wody pragną unikać wody z kranu, która ich zdaniem jest toksyczna, zawiera leki psychotropowe i antykoncepcyjne. Twierdzą również, że w procesie uzdatniania woda traci właściwości odżywcze, naturalne minerały i dobre bakterie.
Woda ''surowa'' obejmuje wodę deszczową, wodę gruntową, wodę ze studni oraz wodę z jezior i rzek.
Eksperci są jednak dalecy od entuzjazmu. Ostrzegają, że picie surowej, żywej wody może mieć tragiczne skutki. Od wielu lat pracuje się nad skuteczną i bezpieczną metodą obróbki wody. Uzdatnianie pomogło w dużym stopniu wyeliminować wiele chorób, które rozprzestrzeniały się za pomocą wody. Należy również pamiętać, że funkcją wody jest przede wszystkim nawadnianie, nie odżywianie. Większość substancji odżywczych czerpiemy z pożywienia stosując zdrową i zbilansowaną dietę. Według ekspertów, niebezpieczeństwa, które mogą wynikać z picia surowej wody przewyższają wszelkie korzyści.
''Surową'' wodę można kupić także w Polsce. Sprzedawana w internecie woda osiąga ceny ok. 10 zł za 1 litr.
Uzdatnianie wody służy pozbyciu się szeregu patogenów, które mogą znajdować się w ''surowej'' wodzie. Z naturalnych źródeł czerpią wodę również dzikie zwierzęta, ptaki i bydło. Taka woda ma kontakt z glebą, ptasimi odchodami i bakterią E.coli. Spożywanie surowej wody może przyczyniać się do giardiozy, choroby pasożytniczej wywołującej biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia i nudności. ''Surowej'' wody nie powinny pić szczególnie małe dzieci i osoby starsze, a także wszystkie osoby, które mają niską odporność.
Czy można pić wodę z kranu?
Oczywiście! W ciągu ostatnich lat zmodernizowano systemy uzdatniania wody. W większości miast w Polsce woda jest zdatna do picia i można z niej korzystać bez obaw. Woda w dużych miastach kontrolowana jest bardzo często, rzadziej w małych miejscowościach, gdzie mieszkańcy nadal korzystają z własnych studni. Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Minerały odpowiadają między innymi za charakterystyczny osad w czajniku. Kolor wody zależy najczęściej od stanu rur w budynku. Jeśli są w złym stanie, można spodziewać się że woda będzie miała ''brudny'' kolor. Wtedy należy skontaktować się z właścicielem lub zarządcą nieruchomości, który odpowiada za stan instalacji sanitarnej.
zdrowie.radiozet.pl/nk
Oceń artykuł