Pijesz słodkie napoje gazowane? Uszkadzasz swój... mózg!

Monika Piorun
25.04.2017 16:11
Pijesz słodkie napoje gazowane? Uszkadzasz swój... mózg!
fot. East News/Oregon State University, flickr.com, CC BY 2.0

Dlaczego nie warto pić pełnych cukru napojów, które zalegają na sklepowych półkach? Wcale nie chodzi o to, że ich częste spożywanie sprzyja otyłości, cukrzycy i nowotworom. Najnowsze badania potwierdzają, że nawet te określane jako " dietetyczne" mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz mózg, uszkadzają pamięć oraz aż trzykrotnie zwiększają ryzyko udaru i demencji. 

Naukowcy z Bostonu przedstawili na łamach "Alzheimer's & Dementia" zaskakujące wyniki badań wskazujących na to, że popularne napoje mogą nie tylko mieć negatywny wpływ na nasz metabolizm, ale i na... inteligencję!

Eksperci w ramach projektu Framingham Heart Study (FHS) przez 10 lat analizowali wpływ spożywania słodkich napojów, ich dietetycznych odpowiedników oraz soków na ludzki organizm.

W badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz testów porównawczych wzięło udział 4 tysiące mieszkańców miasta Framingham powyżej 30. roku życia a w kolejnych etapach ok. 3 tys. osób mających więcej niż 45 lat (u których sprawdzano ryzyko udaru mózgu) oraz ok. 1,5 tys. osób starszych (powyżej 60. roku życia), badanych pod kątem demencji starczej.

Udało się nam udowodnić istnienie związku pomiędzy nadmiernym spożyciem napojów słodzonych a zmniejszeniem objętości mózgu (atrofią). Odkryliśmy ponadto, że osoby pijące codziennie dietetyczne napoje gazowane, mają niemal trzykrotnie większe ryzyko udaru i demencji - wyjaśnia dr Matthew Pase - neurolog z Boston University, kierownik badań.

Otępieni przez słodkie napoje?

otępieni
fot. East News

Amerykanie przez 10 lat sprawdzali, jak się zmienia IQ oraz stan intelektualny uczestników badania, analizowali fotografie ich mózgów, wykonane za pomocą tomografów oraz porównywali, w jaki sposób zmienia się struktura tego organu.

Okazało się, że objętość mózgu badanych zmniejszała się pod wpływem spożywania napojów gazowanych średnio o 1 proc., natomiast rozmiar hipokampu odpowiedzialnego za pamięć, był mniejszy o 2 proc.

Miało to bezpośredni wpływ na proces zapamiętywania informacji. W porównaniu do grupy kontrolnej, która nie spożywała słodkich napojów, miłośnicy napojów typu cola mieli więcej problemów z przyswajaniem wiedzy i byli w stanie przytoczyć z pamięci średnio o 6 proc. mniej treści, które przekazywali im naukowcy. Mieli też kłopot z tym, żeby odtworzyć je kolejnego dnia.

Dr Matthew Pase podkreśla, że ten negatywny efekt nie był związany ani z cukrzycą, ani z innymi chorobami, które może wywoływać spożywanie nadmiernych ilości cukru. Osoby pijące dużo słodzonych napojów gazowanych są bardziej narażone na nadciśnienie, choroby serca czy cukrzycę (która z kolei może zwiększać ryzyko demencji), ale:

- Różnice w objętości mózgu oraz zmiany wskaźników poziomu inteligencji pozostaną zauważalne nawet, jeśli wykluczy się wszystkich cukrzyków - wyjaśnia kierownik badania.

Naukowcy podkreślają jednak, że nadal nie udało się im wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Może się okazać, że ludzie, u których częściej dochodzi do takich zmian, z jakiegoś powodu mogą spożywać nadmierne ilości słodkich napojów. To, z jakiego powodu ich łakną, wymaga jednak kolejnych badań na dużo większej grupie ludzi, by sprawdzić, w jaki sposób substancje słodzące mogą wpływać na funkcjonowanie ich mózgu.

Zobacz także

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile cukru znajduje się w popularnych, słodkich napojach? Sprawdź!

źródło: Science Daily

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często spożywasz napoje gazowane?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π