Sól wzmaga pragnienie? To mit! Obalono go dzięki symulacjom misji na Marsa

Monika Piorun
05.05.2017 19:38
Sól wzmaga pragnienie? To mit! Obalono go dzięki symulacjom misji na Marsa
fot. East News

Myślisz, że słone potrawy sprawią, że będzie Ci się chciało pić? Mylisz się! Sól może jednak potęgować uczucie głodu, dlatego im więcej jej jemy, tym większy mamy apetyt. Niezwykłego odkrycia udało się dokonać podczas eksperymentów mających kluczowe znaczenie dla astronautów wysyłanych w podróże kosmiczne.

Choć z naszej ziemskiej perspektywy może się nam wydawać, że szczypta soli do smaku to naprawdę niewiele, to jednak w przypadku ekspedycji międzyplanetarnych, nawet tak błaha sprawa, może mieć kolosalne znaczenie. 

Okazuje się, że osoby, które jedzą więcej soli, zatrzymują w organizmie więcej wody. Wcale nie są bardziej spragnieni - jak mogło się nam dotąd zdawać. Jest dokładnie przeciwnie. Po zjedzeniu czegoś słonego nasz organizm domaga się większej ilości energii, którą dostarczamy sobie w postaci kolejnych porcji jedzenia. I tak błędne koło się zamyka.

Podczas lotów kosmicznych taki szczegół może mieć wpływ na powodzenie całej misji, tak jak każdy gram ładunku w postaci pożywienia wniesionego na statek.

Międzynarodowemu zespołowi ekspertów z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), Uniwersytetu w Vanderbilt oraz z Centrum Medycyny Molekularnej Max-Delbrück w Berlinie udało się przeprowadzić badania, które pozwoliły na wyjaśnienie mitu związanego z wpływem soli na nasz organizm. 

Do udziału w eksperymencie zaproszono dwie 10-osobowe grupy ochotników. Pierwsza część badanych spędziła 105 dni w warunkach imitujących wnętrze statku kosmicznego lecącego na Marsa. Pozostali spędzili w tym samym miejscu aż 205 dni. Wszyscy uczestnicy niemal przez cały czas mieli identyczną dietę i jedli te same posiłki. Wyjątkiem był okres kilku tygodni, podczas którego naukowcy modyfikowali zawartość soli w ich jedzeniu.

Sól hamuje pragnienie i... wzmaga apetyt!

Osoby, które spożywały więcej soli, miały adekwatnie wyższą zawartość soli w moczu. Na dodatek ta grupa badanych oddawała większe ilości moczu niż Ci, których posiłki nie były dosalane. Naukowcom udało się jednak udowodnić, że wcale nie wynikało to z picia większych ilości płynów. U osób jedzących więcej soli zauważono wręcz zahamowanie pragnienia. Uaktywnił się jednak u nich proces zatrzymywania wody w nerkach. To skłoniło badaczy do dokładniejszego przeanalizowania roli mocznika w ludzkim organizmie.

Syntezowanie mocznika wymaga od nas dużo energii, którą musimy sobie dostarczyć w postaci pożywienia. Stajemy się głodni i mamy większy apetyt, ale nasz organizm wcale nie potrzebuje większych ilości płynów. Możemy odnosić wrażenie, że po zjedzeniu słonych potraw więcej wypiliśmy, ponieważ oddajemy większe ilości moczu, ale nie wynika to z tego, że dostarczyliśmy sobie więcej napojów, które musimy potem wydalić.

Według prof. Friedricha C. Lufta z Centrum Medycyny Molekularnej Max-Delbrück w Berlinie rezultaty te będą mieć ogromne znaczenie dla rozwoju badań dotyczących wpływu soli na nasz organizm i kluczowej roli mocznika podczas procesów zachodzących w naszym organizmie.

Wszystko przez mocznik?

Wcześniejsze hipotezy zakładały, że po spożyciu soli znajdujące się w niej jony sodu i chlorki przenikają do wody zawartej w moczu. Z obserwacji badaczy wynika, że gromadzący się w nerkach mocznik wręcz przeciwdziała przyciąganiu płynów. Syntezowanie mocznika wymaga jednak zapasów energii, dlatego im więcej soli spożyjemy, tym bardziej będzie się nam chciało jeść - a nie pić, jak sądzono do tej pory.

Jak podkreśla prof. Friedrich C. Luft z Max Delbrück Center, rezultaty te będą miały wpływ na postrzeganie roli odgrywanej w organizmie przez mocznik. Jego funkcją jest utrzymywanie w naszym ciele wody, kiedy organizm pozbywa się soli. Natura wypracowała ten mechanizm jednak na tyle sprytnie, by nie marnować niepotrzebnie wody, tylko ją "oszczędzać", zgodnie z zasadą zachowania energii w przyrodzie przecież nic nie ginie - zmienia swą formę jedynie.

Zanim przestaniemy uważać, że po słonej przekąsce będzie się nam chciało pić, miną pewnie jeszcze długie lata, o co skutecznie zadbają sprzedawcy słonego popcornu, do którego większość kinomanów przed każdym filmowym seansem dokupuje ogromne zestawy niezdrowych napojów gazowanych. Póki co - nowe odkrycie pomoże astronautom przygotowującym się do podboju Marsa.

Zobacz także

źródło: Max Delbrück Center for Molecular Medicine

Zagłosuj

Ile soli spożywasz na co dzień?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π