Zamknij

Co się stanie, gdy wypijesz sok z kiszonej kapusty na pusty żołądek?

22.10.2021
Aktualizacja: 22.10.2021 14:55

Najlepszy sezon na kiszonki to właśnie jesień i zima. Powszechnie wiadomo, że kiszone warzywa pozytywnie wpływają na odporność i zdrowie jelit, ale wartościowy jest również sok, który wytwarza się podczas procesu kiszenia ogórków czy kapusty. Czy można pić sok z kiszonej kapusty na pusty żołądek?

Sok z kapusty kiszonej na pusty żołądek
fot. Shutterstock
  1. Jakie składniki zawiera sok z kiszonej kapusty?
  2. Jakie działanie na organizm ma sok z kiszonej kapusty?
  3. Jak działa sok z kiszonej kapusty na pusty żołądek?
  4. Ile i kiedy najlepiej pić sok z kiszonej kapusty?
  5. Kto nie powinien pić soku z kiszonej kapusty?

Sezon na pełne zdrowia kiszonki będzie trwał aż do wiosny. Jedząc kiszoną kapustę, nigdy nie pozbywaj się soku, w który się kisiła. To płyn pełen korzystnych dla zdrowia składników. Jest bogaty nie tylko w cenne dla zdrowia witaminy, ale przede wszystkim w dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, które mają działanie probiotyczne i pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit (mikrobiom jelit). Jeśli zastanawiasz się, jakie działanie ma sok z kiszonej kapusty i kiedy najlepiej go pić, spieszymy z odpowiedzią.

Jakie składniki zawiera sok z kiszonej kapusty?

Zarówno kapusta kiszona, jak i jej sok są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, w tym:

  • witamin: C, A, E, K i z grupy B,
  • składników mineralnych: żelaza, selenu, manganu, wapnia, magnezu, siarki, sodu, potasu
  • kwasu foliowego
  • błonnika.

Jakie działanie na organizm ma sok z kiszonej kapusty?

Ze względu na bogactwo składników, jakie zawiera, sok z kiszonej kapusty ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Sok z kiszonej m.in.:

Warto dodać, że sok z kiszonej kapusty jest też polecany na kaca – dzięki zawartości witaminy C odtruwa organizm, uzupełnia też składniki mineralne, utracone z powodu odwodnienia.

Jak działa sok z kiszonej kapusty na pusty żołądek?

Choć sok z kiszonej kapusty ma bardzo korzystnie działanie na organizm, to lepiej nie pić go na czczo, bo może wywołać podrażnienie błony śluzowej żołądka, zwłaszcza u osób, które mają wrzody. Sok z kiszonej kapusty ma też ogólnie działanie przeczyszczające – może więc wywoływać biegunki, zwłaszcza u osób, które nie są przyzwyczajone do picia takiego napoju.

Ile i kiedy najlepiej pić sok z kiszonej kapusty?

Soku z kiszonej kapusty nie należy pić w nadmiarze z uwagi na jego właściwości przeczyszczające. Większość zaleceń mówi o maksymalnie 200 ml dziennie – można pić go dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po 100 ml. Najkorzystniej jest jednak traktować sok z kiszonej kapusty jako składnik urozmaiconej diety, a wtedy picie pół szklanki soku z kapusty co 2-3 dni też będzie wystarczające. Warto też obserwować, jak organizm reaguje na sok z kiszonej kapusty i w razie wystąpienia jakichś niepokojących działań, np. biegunki, zmniejszyć ilość wypijanego płynu. Należy też pamiętać, że pora spożywania soku z kiszonej kapusty nie ma znaczenia – można go pić nawet na pusty żołądek, o ile nie powoduje to dolegliwości.

Kto nie powinien pić soku z kiszonej kapusty?

W piciu soku z kiszonej kapusty, także w przypadku osób zdrowych, najważniejszy jest umiar. Sok z kiszonej kapusty na pewno jednak ostrożnie powinny pić osoby z przewlekłymi schorzeniami układu pokarmowego, w tym chorobami jelit, żołądka czy wątroby, bo może on mieć drażniące działanie – najlepiej skonsultować się tej sprawie ze swoim lekarzem.

Warto tez pamiętać, że sok z kiszonej kapusty zawiera dużo soli – ponieważ kapustę do kiszenia zalewa się właśnie wodą z solą – w szklance soku może być nawet 2,5 g soli (tymczasem według WHO bezpieczny poziom spożycia soli to 5 g dziennie). Nadmiar soli w diecie nie jest zalecany zwłaszcza osobom z nadciśnieniem i chorobami serca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.