Zajadasz się soczystym kurczakiem? Naukowcy mają złe wieści

30.04.2020
Aktualizacja: 30.04.2020 15:34
Naukowcy ostrzegają przed niedogotowanym mięsem
fot. Shutterstock

Jeśli w trakcie przygotowania obiadu obsesyjnie sprawdzasz, czy nie rozgotowałeś kurczaka, to... przestań. Naukowcy przekonują, że narażasz się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

  • Soczysty kurczak może oznaczać, że mięso jest niedogotowane.
  • Niedogotowane mięso zawiera bakterie.
  • Bakterie, takie jak Salmonella czy Campylobacter, powodują groźne zatrucia.

ZobaczSalmonella i salmonelloza: jak uchronić się przed zatruciem?

Soczysty kurczak

Soczysty kurczak to soczysty kurczak, rozgotowany drób, to rozgotowany drób. Jednak eksperci przekonują, żeby zamiast fiksować się na stopniu soczystości mięsa, lepiej po prostu dobrze je przyprawić. Niedogotowanie kurczaka naraża nas bowiem na poważne zatrucie pokarmowe.

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Badań nad Żywnością, Rybołówstwem i Akwakulturą przyjrzeli się metodom przygotowania kurczaka w 4 tys. gospodarstw domowych w pięciu krajach europejskich: Francji, Norwegii, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Okazało się, że znakomita większość populacji robi to źle.

Niedogotowane mięso kurczaka

Najpopularniejszą metodą sprawdzania stopnia ugotowania kurczaka jest oglądanie wewnętrznej barwy mięsa. Inne popularne metody to: badanie tekstury mięsa oraz koloru soku. Na tej podstawie wydawany jest werdykt, czy mięso jest gotowe do spożycia.

Tymczasem badania laboratoryjne wykazały, że kolor i tekstura same w sobie nie są wiarygodnymi wskaźnikami bezpieczeństwa: na przykład wewnętrzny kolor kurczaka zmienia się w temperaturze zbyt niskiej, żeby wystarczająco unieszkodliwić patogeny, takie jak Salmonella czy pałeczki Campylobacter, odpowiedzialne za groźne zakażenia pokarmowe.

Langsrud et al, PLOS ONE, 2020 (CC BY)
fot. Langsrud et al, PLOS ONE, 2020 (CC BY)

Zdaniem norweskich badaczy do przygotowania mięsa najlepiej używać kuchennego termometru (temperatura w środku powinna być wyższa niż 60 stopni Celsjusza), a jeśli nie mamy termometru, należy ocenić rdzeń mięsa.

Wbrew temu, co nam się wydaje, mięso w środku nie powinno być soczyste i błyszczące, ale włókniste.

Źródło: medicalxpress.com