Smak zwycięstwa. Jedzenie smakuje lepiej, jeśli Twoja drużyna wygrywa

11.02.2019
Aktualizacja: 11.02.2019 15:48
Jedzenie smakuje lepiej, jeśli Twoja drużyna wygrywa
fot. Shutterstock

Wyniki sportowców mają realny wpływ na życie kibiców. Powodują wahania samopoczucia, regulują poziom pewności siebie, a nawet… zmieniają smak jedzenia.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy poziom gry ulubionych sportowców ma wpływ na nasze doznania zmysłowe. Okazało się, że lepiej oceniamy jedzenie, które spożywaliśmy podczas meczu, jeśli nasza drużyna wygrała. Podpowiadamy, jak wykorzystać tę wiedzę.

Wysoki poziom serotoniny

Podczas uniwersyteckich rozgrywek hokejowych Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu w Cornell częstowali kibiców lodami, żeby sprawdzić, jak zmienia się odczucie smaku, w zależności od ostatecznego wyniku. Okazało się, że w dni, w które drużyna wygrywała, lody wydawały się słodsze.

Jak twierdzą eksperci, wyjaśnienia zagadki należy szukać w układzie nerwowym. Gdy Twoja drużyna wygrywa, następuje wyrzut serotoniny. „Jeśli masz naprawdę dobry nastrój, to potrzeba mniej, żeby cię zadowolić, ponieważ poziom wyjściowy serotoniny i tak jest podwyższony" – tłumaczył koordynator badań prof. Robin Dando.

Radość życia

Okazuje się, że radość z wyniku sportowego przekłada się nie tylko na zadowolnienie z jedzenia, ale i zadowolenie z… samego siebie. Z innych badań na temat kibicowania wynikało, że oglądający mecz koszykówki wyżej oceniali swoje umiejętności rozwiązywania problemów czy szanse na umówienie się na randkę, gdy ich drużyna wygrywała.

„Kiedy drużyna gra dobrze lub źle, to odczuwasz to jakbyś był jednym z zawodników, ponieważ w pewnym sensie tak jest" – skwitował prof. Daniel Wann z Uniwersytetu w Murray. 

Zdaniem naukowca wynik drużyny narodowej może nawet przekładać się na… krótkotrwały wzrost gospodarczy! „Szczęśliwi ludzie wydają więcej” – wyjaśnił prof. Daniel Wann.

Oznacza to, że przy korzystnym wyniku sportowym jest większa szansa na przeforsowanie zakupów internetowych, kontrowersyjnych pomysłów czy podmianę kibicowi tłustych czipsów na przykład na chrupiące marchewki.

Źródło: edition.cnn.com