Zamknij

Jak to jest z tym alkoholem? Pozytywne i negatywne skutki zaglądania do kieliszka

Anonymous User
26.08.2015 15:09
Jak to jest z tym alkoholem? Pozytywne i negatywne skutki zaglądania do kieliszka
fot. Skutki picia alkoholu. Zobacz, jak alkohol wpływa na Twoje ciało

Alkohol w małych ilościach ma pozytywne skutki, w dużych - stanowi już zagrożenie. Jak wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne? Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć zanim po niego sięgniemy.

Alkohol zwiększa kreatywność?

Alkohol w małych ilościach ma pozytywny wpływ na wiele procesów w naszym organizmie. Lampka wina czy piwo mogą złagodzić skutki zmęczenia, poprawić humor oraz pomóc się zrelaksować. Niektórzy badacze zauważają również, że małe ilości alkoholu sprawiają, że stajemy się bardziej kreatywni i produktywni w pracy.

Wino na zdrowe i długie życie

Naukowcy udowodnili niedawno, że wino może przedłużyć nam życie. Jeśli wypijamy 3-4 kieliszki wina dziennie, to szanse na śmierć z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych zmniejszają się o połowę! Czerwone wino obniża ryzyko śmierci wśród osób chorych na nadciśnienie tętnicze i zwiększa stężenie dobrego cholesterolu we krwi. Pozytywnie wpływa również na tarczycę, trzustkę, nadnercza oraz gruczoły płciowe. Natomiast piwo wspomaga pracę nerek – wypłukuje sól oraz działa moczopędnie.

Alkohol groźny dla mózgu

Większe ilości alkoholu sprawiają jednak, że pozytywne aspekty zmieniają się w negatywne. Alkohol bardzo mocno wpływa przede wszystkim na nasz mózg. Jego niektóre części lub poszczególne komórki po prostu przestają działać. Obniża się koordynacja ruchowa, stajemy się niezdarni i powolni. Tracimy kontrolę nad oczami, przez co obraz się rozmywa. Znika umiejętność logicznego myślenia – jesteśmy wtedy skłonni do podejmowania pochopnych, nieprzemyślanych decyzji. Nasz mózg przestaje również przechowywać wspomnienia, dlatego często trudno nam sobie przypomnieć, co w ogóle robiliśmy.

Dlaczego suszy mnie w ustach?

Po mocno zakrapianym wieczorze bardzo często następnego dnia budzimy się z uczuciem suchości w ustach. Dzieje się tak, ponieważ alkohol blokuje produkcję hormonu przysadki mózgu. Hormon ten, wraz z nerkami, odpowiedzialny jest za filtrowanie wody z toksyn. W momencie kiedy jego produkcja jest zablokowana, nerki przyswajają za mało wody, a za dużo wydalają. Organizm odwadnia się i odczuwamy tzw. kaca.

Dodatkowym procesem, który zachodzi w naszym organizmie, jest produkowanie aldehydu przez naszą wątrobę w reakcji na duże ilości alkoholu w organizmie. Aldehyd ten jest znacznie bardziej toksyczny niż sam alkohol i również sprawia, że na drugi dzień odczuwamy skutki picia.

Czy alkohol jest bardzo niebezpieczny?

Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do bardzo poważnych zmian i uszkodzeń w ludzkim organizmie. Zmuszając wątrobę do tak intensywnej pracy, można doprowadzić do jej niewydolności. Alkohol może również negatywnie wpłynąć na układ nerwowy.

Osoby nadużywające alkoholu odczuwają w kończynach mrowienie, drżenie lub mogą nawet stracić nad nimi kontrolę. Nadużywanie alkoholu prowadzi też do zmian w mózgu i psychice – braku pamięci krótkotrwałej, nieumiejętności przyswajania informacji, apatii, zaburzeń postrzegania rzeczywistości i braku odczuwania empatii.