Zamknij

Chcesz dożyć 100 lat? Poznaj sekret najstarszych ludzi na świecie!

Monika Piorun
05.12.2016 23:01

Mieszkańcy pięciu terenów, z których pochodzą najstarsi ludzie na świecie, mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Na czym polega fenomen ich długowieczności?

Dieta stulatków

Chcesz zostać zdrowym stulatkiem? Wcale nie musisz biegać maratonów ani katować się żadną dietą cud. Wystarczy, że nie będziesz przesadzać z objadaniem się do syta, nie będziesz zapominać o niezbyt forsownym wysiłku i... zamieszkasz na wyspie lub w bliskiej odległości od morza (w tzw. Blue Zone).

Zobacz także

Dan Buettner - autor bestsellerowej książki "Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej" sprawdził, dlaczego w kilku miejscach na świecie (głównie na otoczonych wodą wyspach) ludziom udaje się żyć zdecydowanie dłużej niż reszcie społeczeństwa i postanowił przekonać się, czy zasady, którymi się na co dzień kierują, łączą jakieś podobieństwa. Co - oprócz wieku - mają ze sobą wspólnego najstarsi ludzie na Ziemi?

Nie mają milionów dolarów na koncie, nie uprawiają wyczynowo żadnego sportu ani nie należą do najlepiej wykształconych osób. Potrafią jednak powstrzymać prawa natury i sprawić, że wskazówki biologicznego zegara zdają się w w ich przypadku tykać zdecydowanie wolniej niż u reszty ludzkości. Jak to robią?

Zobacz także

Razem z zespołem antropologów i naukowców z współpracujących z National Geographic, Dan Buettner - amerykański dziennikarz i publicysta - przemierzył świat w poszukiwaniu recepty na długowieczność.

Badaczom udało się ustalić, że najwięcej najstarszych ludzi na naszej planecie można spotkać w zaledwie kilku miejscach. Wyodrębnili 5, które postanowili dokładnie przeanalizować pod kątem tego, co może sprzyjać długowieczności:

1. Sardynia (Włochy): Wino, rodzina i dobre jedzenie

Na położonej 200 km od wybrzeży Włoch Sardynii żyje najwięcej najstarszych mężczyzn na świecie. W górskim rejonie Nurra od wieków mieszkali głównie pasterze zajmujący się hodowlą owiec lub ludzie wiodący dosyć proste życie. Najbardziej długowieczni reprezentanci lokalnej społeczności na co dzień są umiarkowanie aktywni, często spacerują, ich dieta jest lekkostrawna i opiera się głównie na roślinach. Mięso spożywane jest tam rzadko, najwyżej raz w tygodniu.

Zobacz także

Tajemnicą długowieczności mieszkańców tych terenów może być doskonałe wino, niezwykle bogate w polifenole. Regularnie spożywane są jednak tylko niewielkie ilości tego trunku i pewnie dlatego wino zamiast uderzać do głowy - pobudza tylko lekko krążenie. Alkohol pije się tylko do posiłków, które celebruje się w rodzinnym gronie. Warto wyjaśnić, że według naukowców osoby, które utrzymują silne relacje emocjonalne z innymi, mogą żyć od 2 do 4 lat dłużej.

2. Lima Linda (Kalifornia): Dużo modlitwy, mało używek

W niewielkiej miejscowości znajdującej się około 100 km od Los Angeles mieszka najwięcej na świecie Adwentystów Dnia Siódmego. Wyznawcy tego chrześcijańskiego kościoła opierają swoją dietę na zasadach zgodnych z Biblią i unikają wszelkich używek, nie jedzą też mięsa i nie piją alkoholu. Czy to dlatego mieszkające tam kobiety żyją statystycznie 8 lat, a mężczyźni 11 lat dłużej niż przeciętni Amerykanie? 

3. Okinawa (Japonia): Hara Hachi Bu, czyli nie najadaj się do syta

Zobacz także

Na należącym do Okinawy półwyspie Motobu, 1200 km od Tokio mieszka 5 razy więcej stulatków niż w USA, którzy na dodatek niemal nie znają nowotworów i nie cierpią na choroby serca. Co takiego wyjątkowego robią, że są aż tak długowieczni? Z całą pewnością jedzą więcej wysokiej jakości tofu. Posiłki spożywają zgodnie z wyznawaną od wieków zasadą Hara Hachi Bu, według której należy skończyć jeść jeszcze zanim poczujemy się syci (w 80 proc.).

Długowieczni mieszkańcy tego terenu wierzą też w w Ikigai, czyli poczucie, że wszystkie ich działania mają głęboki cel. Daje im to motywację do tego, by każdego dnia wypełniać swoje obowiązki najlepiej, jak to tylko możliwe.

4. Ikaria (Grecja): Rytm życia nie muszą wyznaczać zegarki

Zobacz także

Dobre jedzenie, śródziemnomorska dieta i... mnóstwo wolnego czasu - mogłoby się wydawać, że właśnie tak wygląda życie długowiecznych Greków. Nikomu się tu do niczego nie spieszy. Można późno wstawać i jeszcze później kłaść się spać. Nikt tam nie stresuje się upływającym czasem, bo mało kto jest w stanie go celebrować z taką wytrwałością. Naukowcom nie udało się potwierdzić, że za sędziwy wiek mieszkańców Ikarii odpowiadają geny, więc nie można wykluczyć, że to właśnie brak stresu powoduje, że nie imają się ich niemal żadne choroby cywilizacyjne, powszechne wśród innych, nieco bardziej zestresowanych nacji.

5. Nicoya (Kostaryka) "Plan de vida" - trzeba wiedzieć, po co się rano wstaje

Zasada, którą hołdują długowieczni mieszkańcy Kostaryki jest bardzo podobna do japońskiego Ikigai. Im prędzej odnajdziemy sens życia - nasz "Plan de vida" - i zrozumiemy, po co warto starać, tym łatwiej będzie nam pogodzić się ze wszystkimi przeciwnościami, które spotkamy na swej drodze. 

Jakimi zasadami warto się zatem kierować, by zostać zdrowym stulatkiem? 

  • 1. Bądź umiarkowanie aktywny - często chodź na spacery, uprawiaj ogródek, baw się z dziećmi/wnukami/rodziną.
  • 2. Niech Twoja dieta będzie lekkostrawna - oparta głównie na warzywach, owocach, nasionach, orzechach (lub tofu).

    Zobacz także

  • 3. Dbaj o relacje rodzinne, nie unikaj kontaktu z najbliższymi.
  • 4. Medytuj, módl się lub praktykuj dowolną religię, która da Ci możliwość wyciszenia i ograniczy nadmiar stresu.
  • 5. Pij niewielkie ilości bogatego w polifenole wina - abstynenci wcale nie żyją dłużej.
  • 6. Najadaj się tylko w 80 proc. (zasada Hara Hachi Bu)
  • 7. Znajdź cel życia (zasada Ikigai) - nie będzie łatwo, ale z pewnością się to nam opłaci!
Dan Buettner: "Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej", Wydawnictwo Galaktyka

Wiek to stan umysłu. Nie trzeba go wyznaczać według ilości zmarszczek, siwych włosów czy chorób, z jakimi musi sie zmagać nasze ciało. Jak sądzicie?

Zobacz także

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π