Zamknij

Pijesz kilka filiżanek kawy dziennie? Mamy złe wieści dla kawoszy

27.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 09:50
Ile kaw dziennie można wypić?
fot. Shutterstock

Pijesz 6 filiżanek kawy dziennie? To zdecydowanie za dużo. Jak wynika z najnowszych badań, zbyt wysoka konsumpcja kawy wiąże się z mniejszą objętością mózgu, a także większym ryzykiem demencji i udaru.

W badaniu przeprowadzonym na University of South Australia (UniSA) wzięło udział ponad 17 tys. osób w wieku 37-73 lat, uczestników projektu UK Biobank. Po przeanalizowaniu danych na ich temat okazało się, że wielbiciele kawy, którym brak umiaru w piciu ulubionego napoju, są bardziej narażeni na choroby neurologiczne, takie jak demencja (ryzyko wzrasta aż o 53 proc.!) czy udar mózgu. Wysokie spożycie tego powszechnie lubianego napoju wiąże się również z mniejszą objętością mózgu.

Wyniki tych badań zostały opisane i omówione na łamach pisma „Nutritional Neuroscience”.

Kawa należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przy globalnym spożyciu na poziomie 9 miliardów kilogramów rocznie, kluczowe jest, abyśmy zrozumieli możliwe konsekwencje zdrowotne – podkreśla główna autorka badania Kitty Pham z UniSA i dodaje: – To najbardziej rozległe badanie powiązań między kawą, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru. To także największy projekt uwzględniający dane na temat objętości mózgu pochodzące z badań obrazowych oraz dużą liczbę czynników towarzyszących.

Badacze przypominają, że demencja zaburza pamięć, myślenie, kontrolę zachowania i w końcu zdolność do wykonywania codziennych czynności. Na świecie, rocznie diagnozuje się ją u 50 mln ludzi, a w Australii stanowi drugą najczęstszą przyczynę śmierci, przy 250 osobach diagnozowanych dziennie.

Udar z kolei zatrzymuje dopływ krwi z tlenem do części mózgu, powodując uszkodzenia. Na świecie – przypominają badacze – jedna na cztery osoby w wieku od 25 lat będzie miała przynajmniej jeden udar w czasie swojego życia. W jednym roku oznacza to 13,7 mln osób, z których 5,5 mln umrze.

Na szkodliwe dla mózgu działanie nadmiaru kawy wskazywały też inne, wcześniejsze projekty badawcze, ale nadal dokładnie nie poznano przyczyny tego zjawiska. Czy trzeba więc zrezygnować z picia kawy? Absolutnie nie. Trzeba tylko zachować umiar w piciu kawy.

– Badanie to dostarcza ważnego wglądu w związki między spożyciem kawy i zdrowiem mózgu, ale podobnie, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar – uważa prof. Elina Hyppönen, współautorka badania i dodaje: – Typowa dzienna konsumpcja mieści się pomiędzy jedną i dwiema standardowymi filiżankami. Choć oczywiście, miary objętości mogą się różnić (w zależności od ilości kofeiny), kilka filiżanek dziennie najczęściej nie jest niebezpieczne. Jednak, jeśli ktoś wypija sześć lub więcej filiżanek kawy, to powinien się zastanowić, czy na pewno warto sięgać po kolejną.

Ważne!

Pijąc kawę, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Kawa działa moczopędnie i dlatego tak ważne jest, by regularnie uzupełniać płyny w organizmie.

Źródło: unisa.edu.au/ PAP