Zamknij

Pij szklankę wody przed snem. To ważne z jednego powodu

03.08.2021
Aktualizacja: 03.08.2021 21:30
Woda dla zdrowia serca
fot. Shutterstock

Dlaczego warto pić szklankę wody przed snem i przed kąpielą? Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Wyjaśniamy dlaczego.

Woda jest niezbędna do życia. Bez niej ludzie mogą przeżyć tylko kilka dni. Organizm człowieka jej nie magazynuje, dlatego trzeba go regularnie nawadniać.  

Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa jego zdrowia. Deficyt wody w organizmie negatywnie wpływa na ciało, umysł, a nawet na nasz stan emocjonalny. Dowiedziono, że nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie wpływać na funkcje śródbłonka i tym samym sprzyjać chorobom serca i gorszej wydolności fizycznej. Jednak liczy się nie tylko to, co i ile pijemy, ale również KIEDY pijemy. Okazuje się, że picie wody w określonych sytuacjach (porach dnia) może mieć znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Gdy wstajemy rano, warto rozpocząć dzień od wypicia 2 szklanek wody. Dzięki temu pobudzimy nasz organizm do działania. Może to być woda z dodatkiem soku z cytryny lub mięty. Podobnie możemy zakończyć dzień i przed snem wypić szklankę wody. Takie działanie zmniejsza ryzyko zawału serca. Dlaczego?

W ciągu dnia siła grawitacji utrzymuje wodę w dolnej części ciała, to między innymi dlatego w drugiej połowie dnia nasze nogi są często opuchnięte. Gdy kładziemy się do łóżka, nasze nogi są na tym samym poziomie co nerki, co ułatwia temu narządowi usunięcie wody z organizmu wraz z toksynami. Jeśli nie uzupełnimy wody w organizmie (to dlatego zaleca się wypicie jej przed snem), to zachodzi w nim wiele niekorzystnych zmian. Na przykład spada ciśnienie krwi, jej objętość w organizmie maleje, co wpływa negatywnie na nasze serce. Musi ono pracować szybciej, by podtrzymać krążenie. Niedobór wody wpływa również na stężenie elektrolitów, co może zaburzać pracę mięśni (to dlatego w nocy łapią nas skurcze).

Ale to nie jedyny przykład. Jedną szklankę wody warto pić również:

  • 30 minut przed posiłkiem, bo pomaga to w trawieniu,
  • 2 godziny oraz godzinę przed wysiłkiem fizycznym, bo zapobiega odwodnieniu oraz wzrostu temperatury ciała,
  • przed kąpielą, bo pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.