Picie bez skutków ubocznych. Jak uniknąć noworocznego kaca?

31.12.2015
Aktualizacja: 05.06.2019 13:33
Kac to częsty skutek picia alkoholu
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach mało kto potrafi się obejść bez alkoholu. Niestety skutki nadmiernego picia odczuwamy zazwyczaj na drugi dzień. Co zrobić, aby uniknąć kaca lub zmniejszyć jego skutki?

Kac to ,,morderca bez serca''. O kacu, czyli przykrej konsekwencji picia alkoholu, wiele osób wolałoby zapomnieć. Niestety nadużycie alkoholu powoduje, że następnego dnia budzimy się z bólem głowy, bólem brzucha, niestrawnością, nudnościami. Gdy cały świat wiruje i nie można się na niczym skupić, człowiek zaczyna żałować, że pozwolił sobie na jednego drinka więcej.

Choć w wielu przypadkach kac jest nieuniknionym następstwem picia, to istnieją metody na jego zminimalizowanie. Co zrobić, by uniknąć kaca lub zmniejszyć straty?

Zjedz coś

Koniecznie musisz zjeść coś zanim zaczniesz pić. W momencie kiedy alkohol dostaje się do pustego żołądka niemal natychmiast trafia do układu krwionośnego. Dlatego dobrze jeśli będzie mógł wcześniej wsiąknąć w jedzenie i rozłożyć się wolniej.

Dobrze jest również zjeść coś zanim położysz się spać. Dzięki temu poziom cukru we krwi będzie stały, a kac na drugi dzień mniejszy.

Dużo pij

Nie, nie alkoholu. Pij dużo innych napoi - najlepiej wody, a ewentualnie soków. Jeśli chodzi o soki najlepiej wybierać te najbardziej naturalne, mało słodzone i z zawartością witaminy C, np. pomarańczowy, grapefruitowy czy porzeczkowy.

Pij więc drinki i wodę na przemian. Dzięki temu Twój organizm się nie odwodni.

Rób przerwy

Absolutnie unikaj picia kilku kolejek pod rząd lub drinka za drinkiem. Pomiędzy drinkami rób sobie kilkunastominutowe przerwy, podczas których warto przekąsić coś małego.

Nie mieszaj

Mieszanie niektórych alkoholi może sprawić, że kac na drugi dzień będzie naprawdę nieznośny. Unikaj przede wszystkim łączenia piwa z wódką, szampanem lub drinkami.

Unikaj również "bąbelków". Gazowane alkohole, takie jak piwo czy szampan, wypijane po alkoholu niegazowanym, sprawiają, że stężenie alkoholu we krwi wzrasta, a my na drugi dzień czujemy się gorzej.

Dobrze się wyśpij

Powinieneś porządnie się wyspać zarówno przed imprezą, jak i po niej. Zmęczony organizm gorzej będzie znosił skutki picia alkoholu.

Witamina C

Witamina C sprawia, że alkohol w organizmie rozkłada się szybciej. Pij więc soki z dużą zawartością tej witaminy. Przed położeniem się spać możesz również wziąć tabletkę, która będzie ją zawierała (najlepiej rozpuszczalną w wodzie).