Zamknij

Dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia?

Monika Piorun
08.09.2016 16:23

Palenie powoduje zmiany w stężeniu greliny - hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie przez nas głodu. Greckim naukowcom udało się odkryć mechanizm, który w przyszłości może zapobiec przyrostowi masy ciała wśród osób rzucających ten szkodliwy nałóg.

Dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia?

Grecy, którzy należą do jednych z najgrubszych narodów w Europie, a na dodatek nie stronią od papierosów, postanowili sprawdzić, dlaczego osoby, które rzucają palenie, zaczynają gwałtownie tyć. Statystycznie w ciągu 5 lat od odstawienia nikotyny ich waga wzrasta aż o... 10 kg! Z tego powodu wielu ludzi łudzi się, że codzienna dawka papierosowego dymu pozwala im zachować zgrabną sylwetkę.

Zespołowi naukowców pod kierunkiem dr Konstantiny Zachari z Uniwersytetu Harokopio w Atenach udało się rozpocząć badania dotyczące wpływu palenia papierosów i ich odstawienia na kwestie związane z odżywianiem - m.in. ilość przyjmowanych kalorii, poziom hormonów oraz nasze nawyki żywieniowe.

Eksperci poprosili 14 zdrowych mężczyzn o to, by przez całą noc nic nie jedli, ani nie palili. Podzielono ich na dwie grupy - jedni mogli wypalać po dwa papierosy ulubionej marki, a pozostali nie mogli w ogóle palić, choć dano im możliwość trzymania papierosa w rękach.

W dalszej kolejności poproszono uczestników badania do udania się do sali z przekąskami, gdzie mogli najeść się do syta, a następnie zbadano im poziom greliny, obestatyny, insuliny oraz cholecystokiny, a potem poproszono ich o wypełnienie ankiet dotyczących łaknienia. Co się okazało?

Palenie zmniejsza ilość spożywanych przez nas kalorii?

Mężczyźni palący papierosy spożywają statystycznie o 152 kalorie mniej niż osoby niepalące. W próbkach ich krwi można też zauważyć zmiany w stężeniu osoczowej greliny - hormonu odpowiadającego za regulowanie poczucia głodu. Nie zaobserwowano u nich jednak żadnych zmian dotyczących innych czynników mających wpływ na regulowanie naszego apetytu.

Wyniki badań greckich naukowców zostały zaprezentowane na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (European Respiratory Society) w Londynie. Ich autorka - dr Konstantina Zachari - wyjaśnia, że:

Palenie ma bardzo duży wpływ na spożycie kalorii. Być może odpowiadają za to zmiany

w stężeniu greliny, do których dochodzi u palaczy. Konieczne są jednak dalsze badania

tego zagadnienia, które pokażą, czy podobny efekt można zaobserwować na większej

grupie badawczej.

Kolejne badania, do udziału w których należy zaprosić także kobiety, mogą pomóc w lepszym poznaniu procesów decydujących o znacznym przybieraniu na wadze osób rzucających palenie. Może w przyszłości uda się opracować preparat łagodzący gwałtowny przyrost masy ciała wśród palaczy podejmujących walkę z uzależnieniem od nikotyny.

Czy wiesz, co się kryje w papierosie?

papieros (1)
fot.
fot. fitokobiecosc.blogspot.com

Z tego, co ma w składzie niepozorny papieros, można wyposażyć małe laboratorium chemiczne. Trucizny, jakie wprowadza do swojego organizmu palacz to m.in. aceton (rozpuszczalnik), amoniak, arsen, butan, benzopiren, chlorek winylu, cyjanowodów, DDT (stosowany jako środek owadobójczy), fenol podawany skazanym podczas wykonywania kary śmierci a także cyjanowodór - rakotwórczy gaz stosowany przez hitlerowców w komorach gazowych.

Przeczytaj: Z tego, co ma w płucach nałogowy palacz można zrobić... atrament!

Palenie jest niezdrowe. Naukowcom udało się jednak odkryć rąbka tajemnicy mechanizmu odpowiadającego za to, że zatruty toksynami organizm spala więcej kalorii

Zażółcone zęby i trądzik to najmniejsze szkody wyrządzane przez palenie. Dużo większym zagrożeniem powodowanym przez nałóg nikotynowy są nowotwory, choroby serca, problemy z erekcją oraz uszkodzenia płodu, do których może dojść wśród ciężarnych kobiet z powodu papierosów.

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π