Twoje dziecko jest otyłe? Narażasz je na kolejną poważną chorobę!

Monika Piorun
11.07.2017 13:21
Twoje dziecko jest otyłe? Narażasz je na kolejną poważną chorobę!
fot. Josef M?llek/Panther Media/East News

Jeśli zachwycasz się swoim małym, słodkim grubaskiem, to lepiej jak najszybciej zadbaj o jego wagę! Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że maluchy, które w dzieciństwie są otyłe, w przyszłości będą narażone na poważne schorzenie stawu biodrowego, wymagające skomplikowanej operacji.

Nie ma się co łudzić, że pulchnemu dziecku nie zaszkodzi dodatkowa porcja lodów, słodkich napojów czy chipsów. Większość rodziców dzieci z nadmiernym apetytem często bagatelizuje ich problemy z wagą myśląc, że jak tylko dorosną, to z pewnością uda się im zrzucić nadmierne kilogramy.

Na konsekwencje otyłości narażone są nawet małe dzieci

Niestety mamy coraz więcej dowodów na to, że to, ile ważymy w dzieciństwie może mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie w przyszłości. Dorośli, których rodzice przekarmiali kiedy byli mali, są narażeni nie tylko na typowe dolegliwości związane z otyłością, ale i na spore problemy ze stawem biodrowym.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu na łamach "Archives of Disease in Childhood" opublikowali wyniki badań, które wskazują, że u osób, które w dzieciństwie były otyłe, częściej niż u pozostałych ludzi rozwijają się problemy ze stawem biodrowym, prowadzące często do niebezpiecznych deformacji a także zaburzenia w obrębie chrząstki stawowej.

Już w wieku nastoletnim lub we wczesnej młodości są oni obciążeni dużo wyższym ryzykiem tzw. młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej (SCFE), prowadzącego m.in. do tego, że chorzy nie są w stanie zginać nogi w okolicach bioder. Oprócz protez, które umożliwiają pacjentom poruszanie i pochylanie się, zwykle niezbędna jest skomplikowana operacja. 

Zespołowi pod kierunkiem Daniela C. Perry'ego udało się przeanalizować dane z lat 1990-2013, pochodzące od pacjentów brytyjskiej publicznej służby zdrowia, u których zdiagnozowano SCFE poniżej 16. roku życia. Choć uczeni podkreślają, że otyłość u dzieci nie jest jedyną przyczyną dolegliwości związanych ze stawem biodrowym, to jednak można uznać, że:

- Istnieje związek pomiędzy otyłością wieku dziecięcego a SCFE, co czyni tę dolegliwość jedną z nielicznych chorób związanych z otyłością, które mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne zaczynające się już na etapie dzieciństwa - wyjaśnia Daniel Perry.

Zanim pozwolimy naszemu otyłemu dziecku, by kolejny raz bezkarnie objadało się słodyczami lub niezdrowym fast foodem, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że bagatelizując jego problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, narażamy je na poważne problemy ze zdrowiem w przyszłości. 

źródło: Science Daily

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że w Polsce brakuje odpowiednich programów do walki z problemem otyłości wśród najmłodszych?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π