Zamknij

Dlaczego odwodnienie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia? 10 powodów

24.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:39

Do czego może doprowadzić odwodnienie organizmu? Jakie problemy zdrowotne mogą pojawić się w przypadku odwodnienia i dlaczego jest ono tak niebezpieczne dla zdrowia?

Odwodnienie organizmu a problemy zdrowotne
fot. Shutterstock

Osoba dorosła traci dziennie około 10 filiżanek wody. Dzieje się to m.in. podczas oddychania, oddawania moczu, pocenia się. Aby nie stracić równowagi wodnej, należy codziennie pić co najmniej 8 szklanek wody. Więcej w przypadku intensywnych ćwiczeń, podczas choroby, w czasie ciąży czy karmienia ciąży. Odwodnienie organizmu, zwłaszcza te długotrwałe, prowadzi do wielu chorób i dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Poniżej 10 powodów, dla których należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zmęczenie

Woda jest najważniejszym źródłem energii w ciele. Odwodnienie powoduje spowolnienie aktywności enzymatycznej w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do chronicznego zmęczenia i uczucia znużenia, problemy z koncentracją czy mniejszą wydolność fizyczną.

Wysokie ciśnienie krwi

W przypadku odwodnienia krew gęstnieje, zmniejsza się przepływ krwi w niektórych miejscach, bo dopływa ona tylko do najważniejszych punktów organizmu. Skutkiem może być podwyższone ciśnienie krwi (jako efekt zmniejszenia wypływu krwi).  

Choroby skóry

Odwodnienie utrudnia usunięcie toksyn przez skórę i czyni ją bardziej podatną na choroby, na przykład na zapalenie skóry czy łuszczycę. Mogą pojawić się również przebarwienia oraz zmarszczki.

Zaburzenia trawienia

Niedobór wody i minerałów alkalicznych, takich jak wapń i magnez, może prowadzić do szeregu zaburzeń trawiennych, a tym samym do pojawienia się wrzodów czy zapalenia żołądka, a także refluksu.

Zaparcia

Kiedy organizm jest odwodniony, woda z okrężnicy zabierana jest w celu zapewnienia płynów innym krytycznym dla funkcjonowania organizmu narządom. Tym samym produkty przemiany materii przemieszczają się w jelitach wolniej lub w wcale i tym samym pojawiają się zaparcia.

Wysoki cholesterol

Kiedy ciało jest odwodnione, będzie wytwarzać więcej cholesterolu, aby zapobiec utracie wody z komórek.

Problemy z pęcherzem lub nerkami

W odwodnionym organizmie gromadzą się toksyny i powstaje kwaśne środowisko, w którym rozwijają się bakterie. Pęcherz i nerki stają się bardziej podatne na infekcje, stany zapalne, a w konsekwencji na ból.

Ból stawów lub sztywność

Wszystkie stawy mają wyściółkę chrząstki, która składa się głównie z wody. Kiedy ciało jest odwodnione, chrząstka jest osłabiona, a naprawa stawów powolna. W efekcie pojawia się ból i dyskomfort.

Przybieranie na wadze

Odwodnienie może sprzyjać tyciu. Gdy na poziomie komórki dochodzi do odwodnienia, odczuwamy to jako spadek energii. Ciało zaczyna domagać się jej uzupełnienia. Jak? Jedzeniem.

Przedwczesne starzenie się skóry

Bez odpowiedniego nawodnienia, skóra szybciej się starzeje, traci napięcie i szybciej pojawiają się zmarszczki.

Źródło: dailyhealthpost.com