Zamknij

Nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów? Zwróć uwagę na ten składnik

05.02.2021 15:16

Stosowałeś już wszystkie możliwe diety, a waga wciąż stoi w miejscu? Nie jesteś w stanie powstrzymać się od zachcianek? Nieustannie walczysz z efektem jo-jo? Wypróbuj jeszcze jeden sposób na odchudzanie.

Dieta
fot. Shutterstock

Badania na zwierzętach wykazały, że w porównaniu z glukozą fruktoza zawarta w diecie wywołuje dyslipidemię i insulinooporność. Naukowcy postanowili zbadać, czy podobny efekt występuje u ludzi. Wyniki nie pozostawiały miejsca na wątpliwości.

Fruktoza a odchudzanie

Żeby ocenić wpływ fruktozy na zdrowie ludzi, naukowcy przez 10 dni podawali osobom z nadwagą i otyłością napoje słodzone glukozą lub fruktozą, zapewniające 25% zapotrzebowania energetycznego.

Choć w obu grupach zaobserwowano podobny przyrost masy ciała, objętość trzewnej tkanki tłuszczowej (tzw. otyłość brzuszna) była istotnie większa tylko u osób spożywających napoje z fruktozą. Co więcej, rósł także poziom "złego cholesterolu" oraz stężenie glukozy i insuliny na czczo, a wrażliwość na insulinę zmniejszyła się.

Spożywanie napojów słodzonych fruktozą, a nie glukozą, zwiększa otyłość trzewną i lipidy oraz zmniejsza wrażliwość na insulinę u ludzi z nadwagą i otyłością - ostrzegają naukowcy na łamach "The Journal of Clinical Investigation".

Oznacza to, że ludzie zmagający się ze zbędnymi kilogramami powinni zwrócić szczególną uwagę na występowanie syropu glukozowo-fruktozowego na etykietach.

Źródło: jci.org