Zamknij

Objawy nadwrażliwości na kofeinę. Czym zastąpić napoje z kofeiną?

15.07.2022
Aktualizacja: 15.07.2022 15:25

Kawa to najpopularniejszy na świecie napój z kofeiną – codziennie piją ją miliony ludzi. Duża część z nich nawet nie wyobraża sobie dnia bez porannej filiżanki tego napoju. U niektórych osób kofeina zawarta w kawie może wywoływać objawy nadwrażliwości. Jakie są symptomy takiej nietolerancji i z czego ona wynika?

Nadwrażliwość na kofeinę - jakie są objawy?
fot. Nicoleta Ionescu/Schutterstock
 1. Skąd się bierze nadwrażliwość na kofeinę?
 2. Jakie są objawy nadwrażliwości na kofeinę?
 3. Co zamiast napojów z kofeiną?

Choć kawa ma wiele zalet zdrowotnych, to wiele osób zmaga się z nadwrażliwością na kofeinę, która objawia się m.in. kołataniem serca czy rozdrażnieniem. To może być niepokojące. Skąd się bierze taka reakcja? I co można pić zamiast napojów z kofeiną?

Skąd się bierze nadwrażliwość na kofeinę?

Osoby z nadwrażliwością na kofeinę źle reagują nie tyle na samą kofeinę zawartą w kawie (lub innych napojach), ale na wyrzut adrenaliny, który wywołuje kofeina. Alergia na kofeinę jest niezwykle rzadka, a uczulona osoba ma reakcję alergiczną na samą kofeinę, np. świąd skóry czy wysypka.

– Większość z nas doskonale zna efekt, jaki wywiera na nich kofeina: niektórzy czują się bardziej rozbudzeni, inni mają przypływ energii, a jeszcze inni są roztrzęsieni. Dzieje się to zazwyczaj około 20 minut po wypiciu napoju z kofeiną – wyjaśnia na stronach Live Science dr Ross Perry, lekarz rodzinny. – Jeśli po wypiciu czegoś z kofeiną czujesz się roztrzęsiony lub szybko musisz iść do toalety, to możesz mieć właśnie nietolerancję lub nadwrażliwość na kofeinę – mówi lekarz.

– Powodem nadwrażliwości na kofeinę może być wiele czynników, w tym płeć, wiek i waga, a także genetyczne uwarunkowania danej osoby dotyczące działania mózgu i metabolizmu wątroby – wyjaśnia Jenaed Brodell, dietetyczka. – Osoby z nadwrażliwością na kofeinę wolniej metabolizują kofeinę, więc objawy mogą utrzymywać się przez kilka godzin.

Jakie są objawy nadwrażliwości na kofeinę?

Objawy nadwrażliwości (nietolerancji) na kofeinę są dość charakterystyczne i pojawiają się niedługo po wypiciu napoju z kofeiną. Nie wszystkie muszą pojawić się u każdej osoby. Zalicza się do nich:

 • kołatanie serca
 • ból głowy
 • niepokój
 • nadmierne pobudzenie
 • bezsenność
 • dreszcze lub drżenie
 • drażliwość
 • potrzebę szybkiego oddania moczu.

– Nadwrażliwość na kofeinę może objawiać się jako przyspieszone bicie serca, bóle głowy, nudności, niepokój i trudności z zasypianiem – wylicza Brodell. – Zakres objawów może się różnić w zależności od poziomu wrażliwości danej osoby, jak również od ilości spożytej kofeiny.

Co zamiast napojów z kofeiną?

Napoje z kofeiną warto po prostu zastąpić wodą, proponuje dr Perry. – Najlepsza rzecz, jaką można pić dla zdrowia, to woda. Ale jeśli o poranku potrzebujesz czegoś więcej, by się rozbudzić, napij się gorącej wody z cytryną, herbaty miętowej, smoothie ze świeżych owoców i warzyw, wody mineralnej z limonką – zaleca lekarz.

Miłośnicy herbaty, mogą spróbować zamienić herbaty o wysokiej zawartości kofeiny na niskokofeinowe. Najlepszą alternatywą dla czarnej herbaty jest biała herbata, która zawiera tylko 6-55 mg kofeiny na szklankę (250 ml), podczas gdy zielona herbata ma jej nawet 30-70 mg, a czarna aż 47-90 mg. Białą herbatę zbiera się wcześniej niż zieloną czy czarną, a im bardziej dojrzały liść i im bardziej jest przetworzony, tym większa zawartość kofeiny. Można również zdecydować się na herbaty owocowe lub ziołowe, takie jak rumianek lub mięta pieprzowa, które są naturalnie pozbawione kofeiny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Live Science