Oceń
- Skąd się bierze nadwrażliwość na kofeinę?
- Jakie są objawy nadwrażliwości na kofeinę?
- Co zamiast napojów z kofeiną?
Choć kawa ma wiele zalet zdrowotnych, to wiele osób zmaga się z nadwrażliwością na kofeinę, która objawia się m.in. kołataniem serca czy rozdrażnieniem. To może być niepokojące. Skąd się bierze taka reakcja? I co można pić zamiast napojów z kofeiną?
Skąd się bierze nadwrażliwość na kofeinę?
Osoby z nadwrażliwością na kofeinę źle reagują nie tyle na samą kofeinę zawartą w kawie (lub innych napojach), ale na wyrzut adrenaliny, który wywołuje kofeina. Alergia na kofeinę jest niezwykle rzadka, a uczulona osoba ma reakcję alergiczną na samą kofeinę, np. świąd skóry czy wysypka.
– Większość z nas doskonale zna efekt, jaki wywiera na nich kofeina: niektórzy czują się bardziej rozbudzeni, inni mają przypływ energii, a jeszcze inni są roztrzęsieni. Dzieje się to zazwyczaj około 20 minut po wypiciu napoju z kofeiną – wyjaśnia na stronach Live Science dr Ross Perry, lekarz rodzinny. – Jeśli po wypiciu czegoś z kofeiną czujesz się roztrzęsiony lub szybko musisz iść do toalety, to możesz mieć właśnie nietolerancję lub nadwrażliwość na kofeinę – mówi lekarz.
– Powodem nadwrażliwości na kofeinę może być wiele czynników, w tym płeć, wiek i waga, a także genetyczne uwarunkowania danej osoby dotyczące działania mózgu i metabolizmu wątroby – wyjaśnia Jenaed Brodell, dietetyczka. – Osoby z nadwrażliwością na kofeinę wolniej metabolizują kofeinę, więc objawy mogą utrzymywać się przez kilka godzin.
Jakie są objawy nadwrażliwości na kofeinę?
Objawy nadwrażliwości (nietolerancji) na kofeinę są dość charakterystyczne i pojawiają się niedługo po wypiciu napoju z kofeiną. Nie wszystkie muszą pojawić się u każdej osoby. Zalicza się do nich:
- kołatanie serca
- ból głowy
- niepokój
- nadmierne pobudzenie
- bezsenność
- dreszcze lub drżenie
- drażliwość
- potrzebę szybkiego oddania moczu.
– Nadwrażliwość na kofeinę może objawiać się jako przyspieszone bicie serca, bóle głowy, nudności, niepokój i trudności z zasypianiem – wylicza Brodell. – Zakres objawów może się różnić w zależności od poziomu wrażliwości danej osoby, jak również od ilości spożytej kofeiny.
Co zamiast napojów z kofeiną?
Napoje z kofeiną warto po prostu zastąpić wodą, proponuje dr Perry. – Najlepsza rzecz, jaką można pić dla zdrowia, to woda. Ale jeśli o poranku potrzebujesz czegoś więcej, by się rozbudzić, napij się gorącej wody z cytryną, herbaty miętowej, smoothie ze świeżych owoców i warzyw, wody mineralnej z limonką – zaleca lekarz.
Miłośnicy herbaty, mogą spróbować zamienić herbaty o wysokiej zawartości kofeiny na niskokofeinowe. Najlepszą alternatywą dla czarnej herbaty jest biała herbata, która zawiera tylko 6-55 mg kofeiny na szklankę (250 ml), podczas gdy zielona herbata ma jej nawet 30-70 mg, a czarna aż 47-90 mg. Białą herbatę zbiera się wcześniej niż zieloną czy czarną, a im bardziej dojrzały liść i im bardziej jest przetworzony, tym większa zawartość kofeiny. Można również zdecydować się na herbaty owocowe lub ziołowe, takie jak rumianek lub mięta pieprzowa, które są naturalnie pozbawione kofeiny.
Źródło: Live Science
Oceń artykuł