2,5 litra wody dziennie to MIT. Ile wody powinieneś pić?

Aleksandra Supryn
02.10.2015 11:43
2,5 litra wody dziennie to MIT. Ile wody powinieneś pić?
fot. 2,5 litra wody dziennie to MIT. Ile wody powinieneś pić?

Krąży wiele mitów dotyczących tego jak powinniśmy się zdrowo odżywiać. Jednym z najpopularniejszych jest przekonanie o tym, że człowiek powinien wypijać dziennie około 2,5 litra wody. 

Aaron Carroll, w swoim artykule dla „New York Times”, przekonuje nas, że nie ma to żadnego odzwierciedlenia w badaniach medycznych. Okazuje się, że zasada „10 szklanek wody dziennie” to kłamstwo. Co więcej, już kilka lat temu przeprowadzono badania, które potwierdziły, że wypijanie tak dużej ilości wody nie jest konieczne. Pomimo to co roku media ostrzegają przed odwodnieniem i zalecają wypijanie ponad 2 litrów wody dziennie.

Skąd to fałszywe przekonanie?

Zdaniem Aaron Carroll ma to swoje źródła w raporcie z roku 1945. Faktycznie napisano w nim, że człowiek powinien pić dziennie około 2,5 litra wody. Nie oznacza to jednak, że musi to być woda w czystej postaci. Wiele osób zlekceważyło dalszą część wywodu mówiącą o tym, że „większość tej ilości zawiera się w pokarmach, które przyjmujemy”.

Wodę dostarczamy jedząc warzywa, owoce, pijąc soki, piwo czy nawet kawę. Co ciekawe kawa, wcale nie jest aż tak odwodniająca, jak się nam wydaje. Aaron Carroll przypomina, że badania odrzucają obecnie i tę teorię.

Ile wody powinniśmy wypijać dziennie?

Nie ma określonej miary wody, którą człowiek powinien wypijać w ciągu jednego dnia. Pić powinniśmy wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie. Nie musimy martwić się tym, że nasz organizm nagle się odwodni. Ciało wysyła nam informacje o tym, że powinniśmy się napić długo przed tym, zanim osiągniemy stan krytyczny. Wlewanie w siebie dodatkowych litrów wody nie ma więc żadnego sensu. Ludzki organizm sam wie, czego potrzebuje.

Czy woda pozytywnie wpływa na zdrowie?

Niewątpliwie woda jest najzdrowszym i najbardziej polecanym przez lekarzy płynem. Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby to, że osoby, które wypijają 2,5 litra wody dziennie cieszą się lepszym zdrowiem niż te, które tego nie robią. Ilość wypitej wody nie ma aż takiego dużego wpływu na to, czy nasza skóra będzie pomarszczona bardziej czy mniej.

Tak duże ilości wody mają dobroczynne działanie tylko w przypadku niektórych chorób (np. nerek lub infekcji) oraz skrajnego odwodnienia.

Źródło: nytimes.com