Zamknij

Nie pij tego na pusty żołądek. Lista 5 rzeczy, które bardzo szkodzą

29.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:12

Kawa lub herbata na pusty żołądek? Wielu z nas tak rozpoczyna dzień, nie zdając sobie sprawy, jakie może to wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Czego nie można pić na pusty żołądek? Oto lista 5 rzeczy, których nie należy pić na czczo (nie mniej niż 2 godziny po ostatnim posiłku).

Sok pomarańczowy na pusty żołądek: jak wpływa?
fot. Shutterstock
  • Kawa na pusty żołądek stymuluje produkcję kwasu w żołądku, tworząc bardzo kwaśne środowisko.
  • Nie tylko kawa, ale też herbata, sok pomarańczowy, alkohol powodują nadprodukcję kwasu w żołądku, co doprowadza do zmian nastroju, dreszczy, drżenia ciała, zaczerwieniania twarzy, przyspieszonej akcji serca.
  • Badania wykazały, że kofeina „naśladuje” objawy lęku, a nawet ataki paniki, zwłaszcza gdy spożywana jest w dużych ilościach.

1. Kawa

Picie kawy na czczo lub wcześnie rano przed śniadaniem może zwiększyć poziom kortyzolu we krwi. Od samego rana,  ciało zacznie uwalniać kortyzol, hormon, który odpowiedzialny za regulowanie odpowiedzi immunologicznej, metabolizmu i  reakcji na stres.

Kawa na pusty żołądek wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Nadprodukcja kwasu w żołądku może powodować zmiany nastroju, dreszcze, drżenie i inne objawy odstawienia. Ponadto, istnieją badania, które wiążą kwas żołądkowy z lękiem i depresją.

Badania wykazały, że kofeina „naśladuje” objawy lęku, a nawet ataki paniki, zwłaszcza gdy spożywana jest w dużych ilościach. Objawami mogą być niepokój, drżenie, zaczerwienienie twarzy i przyspieszenie akcji serca.

Nawet kawa bezkofeinowa stymuluje produkcję kwasu, który może być przyczyną zgagi i innych problemów z przewodem pokarmowym, jeśli jest pita na pusty żołądek. Pomijanie śniadania nawet po kawie może prowadzić do niedoboru serotoniny i ponurego nastroju przez resztę dnia.

Filiżanka gorącej kawy może być idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia, ale pamiętaj, aby włączyć ją do zdrowego śniadania.  Jeśli nie potrafisz odzwyczaić się od picia kawy na pusty żołądek, spożywaj ją z mlekiem lub śmietaną: tłuszcz mleczny zmniejszy negatywne skutki.

2. Herbata

Picie herbaty rano może zakłócić układ metaboliczny z powodu braku równowagi kwaśnych i zasadowych substancji w żołądku. Rozregulowuje to aktywność metaboliczną organizmu.

Herbata ma też działanie moczopędne, co oznacza, że usuwa wodę z naszego organizmu. Rano ciało jest już odwodnione z powodu ośmiu godzin snu i spożycia wody lub jedzenia, herbata tylko zwiększa taki stan. Nadmierne odwodnienie spowoduje ostatecznie brak równowagi w minerałach, co prowadzi do skurczów mięśni.

3. Alkohol

Bez jedzenia szybkość wchłaniania alkoholu wzrasta 2-krotnie i jest taka sama jak podczas dożylnego wstrzyknięcia. Taki szybki wpływ alkoholu na organizm nie pozostaje bez negatywnych konsekwencji dla wątroby, serca i nerek.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że należy unikać picia alkoholu na czczo, ponieważ prowadzi to do zatrucia. Szwedzcy naukowcy kazali grupie osób wypić kilka drinków po nocnym poście. Następnego dnia kazali grupie spożywać taką samą ilość alkoholu w tym samym czasie po zjedzeniu skromnego śniadania. Po śniadaniu grupa miała znacznie niższy średni poziom alkoholu we krwi.

Rzeczy, które spowalniają zatrucie, to przede wszystkim spożywanie białka, tłuszczy,  węglowodanów. Należy unikać gazowanych napojów, ponieważ przyspieszają wchłanianie alkoholu.

4.Sok z cytrusów

Kwas i twarde włókna zawarte w owocach cytrusowych podrażniają pusty żołądek, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zagrożonych jego rozwojem. Warto także pamiętać, że owoce cytrusowe często  wywołują reakcje alergiczne. Picie soku pomarańczowego na czczo wzmacnia nieprzyjemne objawy.

Świeżo wyciśnięty sok cytrusowy przyniesie same korzyści, jeśli rozcieńczymy go wodą w stosunku 1: 1 (dla osób z nadkwaśnością) lub 2: 1 (dla wszystkich innych).

5. Słodkie, gazowane napoje

Słodkie napoje są pełne sztucznych barwników, aromatów i cukrów. Napoje gazowane są szkodliwe dla zdrowia bez względu na porę dnia, ale efekty ich działania są jeszcze gorsze, gdy pijesz je na pusty żołądek.

Dlaczego to takie złe? Kwasy węglowe mieszają się z kwasami żołądkowymi, powodując takie problemy jak nudności i wzdęcia. Żołądek produkuje kwas, aby pomóc w trawieniu pokarmu, a jeśli tego nie ma w twoim brzuchu, to wprowadzasz dodatkowy kwas do układu trawiennego.

Źródło: food.ndtv.comalcoholproblemsandsolutions.org; stopcoloncancernow.com