Zamknij

Nie dla masła roślinnego i mleka sojowego. UE walczy z nazewnictwem

Monika Piorun
19.06.2017 16:50

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że produkty pochodzenia roślinnego nie mają prawa być nazywane tak, jak te, które pochodzą od zwierząt. Mianem jogurtu, sera, masła, mleka czy śmietany nie mogą być określane artykuły spożywcze, po które chętne sięgają weganie i wegetarianie. Kolejny absurd?

East News
fot. ---

To, co normalnemu człowiekowi wydaje się oczywiste - nie zawsze jest tożsame z tym, co na ten temat sądzi Unia Europejska. Zgodnie z unijnymi przepisami marchewka jest bowiem uznawana za owoc a ślimak to... ryba! By UE rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej zwrócono uwagę nawet na odpowiednią krzywiznę bananów i zadbano, by ogórki były wystarczająco proste. Po latach sądowych batalii dotyczących zakresu używania nazw typowych dla produktów pochodzących od zwierząt przez wytwórców towarów dla wegan lub wegetarian, wreszcie wyjaśniono, kto ma ostateczne prawo do tego przywileju.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że:

Wyroby wyłącznie roślinnego pochodzenia nie mogą, co do zasady, być wprowadzane do obrotu pod nazwami, które, jak nazwy „mleko”, „śmietana”, „ser”, „masło” lub „jogurt”, są zastrzeżone przez prawo Unii dla produktów pochodzenia zwierzęcego Dotyczy to również przypadków, gdy nazwy te są uzupełnione wyjaśnieniem lub opisem wskazującym na roślinne pochodzenie danego produktu. 

Takie stanowisko TSUE zajął w kontrowersyjnej sprawie niemieckiej spółki TofuTown - znanego producenta żywności wegańskiej i wegetariańskiej. Wszystkie wypuszczane przez nich na rynek towary powstały wyłącznie na bazie roślinnych komponentów - głównie soi lub wytworzonego z niej tofu. Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia walczącego z nieuczciwą konkurencją oferowane przez nich produkty promowane są w sposób naruszający unijne przepisy w zakresie oznaczeń mleka i przetworów mlecznych.

TofuTown tłumaczyło, że posługuje się wyłącznie dwuczłonowymi nazwami i używa opisowych nazw wskazujących na roślinne pochodzenie danego produktu. Niemiecki sąd zwrócił się o interpretację prawa stosowanego w tym zakresie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ogłoszony niedawno wyrok rzuca nowe światło na stosowanie nazw, które zdążyły już wejść do powszechnego obiegu.

Mleko tylko od krowy - koniec z roślinnymi substytutami?

soja
fot.
fot. jongjai jongkasemsuk/East News

Moda na sojowe latte może wkrótce odejść do lamusa. Zgodnie z unijnymi przepisami mianem mleka (latte) będzie można określać tylko produkt pochodzący od krowy. Płyn powstały na bazie soi, migdałów czy orzechów, który dotąd nazywany był "mlekiem roślinnym" - stanie się tylko napojem. Podobny los czeka parówki i wędliny sojowe, jogurty wegańskie, wegetariańskie sery czy masło z tofu. Restrykcje obejmują także towary, do których opisu używano dotąd angielskiego pojęcia "cream".

Zdaniem unijnych urzędników taka wykładnia obowiązującego prawa nie narusza zasady równego traktowania i proporcjonalności. Jest też sprawiedliwa wobec producentów tradycyjnych produktów pochodzących od zwierząt, stosujących prawidłowe nazwy towarów.

Mimo że na opakowaniach produktów roślinnych - w myśl unijnych regulacji - nie będzie można stosować już takich określeń jak: "masło", "jogurt" czy "mleko", to jednak w języku stosowanym na co dzień przez wielu obywateli UE - w tym również Polaków - niektóre nazwy utarły się już tak bardzo, że trudno będzie je wyeliminować.

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego - masło roślinne oznacza np. margarynę o małej zawartości tłuszczów utwardzonych. Językoznawcy nie widzą też niczego niestosownego w używaniu takich określeń jak kotlet sojowy czy pasztet z soczewicy. Eksperci podkreślają, że w nazwach tych rzeczownik nadrzędny wskazuje jedynie na rodzaj potrawy. Dopiero opisująca go przydawka może wskazywać na jej skład.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Wyrok w sprawie C-422/16 Verband Sozialer Wettbewerb eV / TofuTown.com GmbH

____

zdrowie.radiozet.pl/π