Chcesz mieć umysł jak brzytwa? Japończycy radzą, by na śniadanie jeść... lody!

Monika Piorun
30.11.2016 14:59
Chcesz mieć umysł jak brzytwa? Japończycy radzą, by na śniadanie jeść... lody!

Jeśli musisz wytężyć umysł i zależy Ci na koncentracji, zacznij dzień od porcji lodów - przekonuje prof. Yoshihiko Koga z Uniwersytetu Kyorin w Tokio. Wyniki jego eksperymentu wskazują, że odrobina mrożonego deseru o poranku działa lepiej niż zimny prysznic i pomaga nam szybciej przetwarzać informacje.

Myślisz, że nic nie stawi Cię lepiej na nogi niż filiżanka małej czarnej? Niekoniecznie... Najnowsze odkrycie japońskich naukowców wywraca do góry nogami wszystko, co do tej pory wmawiano nam na temat najzdrowszych sposobów na to, by pobudzić się do działania.

Zobacz także

Choć to właśnie Azjaci najczęściej na świecie zaczynają dzień od ciepłych posiłków, to udało się im zauważyć, że zaskakujący wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu mogą mieć... lody.

Muszą być jednak spożywane na śniadanie i lepiej, by nie zawierały nadmiaru cukru ani żadnych chemicznych dodatków. Skąd takie wnioski?

Lody zamiast porannej kawy? 

Światowej sławy ekspert z dziedziny psychofizjologii - prof. Yoshihiko Koga z Universytetu Kyorin w Tokio - przeprowadził serię badań klinicznych, które wskazują na to, że niewielka ilość tego mrożonego deseru z rana, może wyraźnie zwiększyć naszą zdolność do przyswajania informacji.

Zobacz także

Uczestnikom badania polecono spożywać po 3 łyżki lodów zaraz po obudzeniu się, a następnie poproszono o rozwiązanie ćwiczeń umysłowych i testów na inteligencję.

Monitoring aktywności ich fal mózgowych wykazał, że po zjedzeniu lodów, pobudzone zostały fale alfa (o częstotliwości od 8 do 12 Hz), typowe dla stanu głębokiego wyciszenia i czujności umysłu, osiąganego np. dzięki medytacji zen

lody_rawan_hussain
fot. Rawan Hussain, East News

Początkowo naukowcy sądzili, że doskonałe wyniki uzyskane dzięki małej porcji mrożonego przysmaku, mogą być rezultatem szoku termicznego, dlatego postanowiono sprawdzić, jak zadziała na nasz mózg zimna woda, wypita bezpośrednio po obudzeniu. Niestety nie zaobserwowano zwiększenia aktywności naszych fal mózgowych po jej spożyciu.

Mózg lubi mrożone desery na śniadanie

Zobacz także

Prof. Yoshihiko Koga od lat analizuje, w jaki sposób jedzenie może redukować stres. Lody mogłyby według niego być jednym ze sposobów na szybkie wprawienie naszego mózgu w stan bliski relaksacji i wyciszeniu osiąganemu np. dzięki medytacji. Brytyjscy eksperci podeszli jednak nieco sceptycznie do wyników jego ostatnich badań.

Dr Katie Barfoot z Uniwersytetu Reading uważa, że efekty osiągnięte dzięki spożyciu lodów bezpośrednio po obudzeniu należy wiązać z indeksem glikemicznym i warto je oceniać pod kątem ewentualnych korzyści, jakie można osiągać ze spożywania śniadań (w odróżnieniu do unikania porannych posiłków).

Warto też dokładnie przeanalizować, jaki rodzaj lodów może mieć pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Łatwo się przecież domyślić, że kaloryczne lody można zastąpić mrożonymi koktajlami lub smoothies (bez dodatku cukru), które zdecydowanie lepiej służą naszej sylwetce. 

Japończycy słyną ze swojego upodobania do deserów lodowych o smaku np. zielonej herbaty. W Europie dużo bardziej popularne są jednak tradycyjne lody. Jeśli nie chcemy po nich przytyć, zawsze możemy zrobić je samodzielnie np. z mrożonych owoców.

Lody jak antydepresanty?

Zobacz także

W 2005 roku naukowcom z Instytutu Psychiatrii w Londynie za pomocą rezonansu magnetycznego udało się z kolei zaobserwować, że jedzenie lodów o smaku waniliowym pobudza te same ośrodki przyjemności w mózgu, które uaktywniają się np. po wygraniu na loterii lub podczas słuchania ulubionego utworu muzycznego. 

Brytyjczykom wtórują Amerykanie z Instytutu Badawczego stanu Oregon. Psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych uważają, że już jedna łyżka lodów może poprawiać nasz nastrój podobnie do działania antydepresantów.

Z kolei słynącym z produkcji doskonałych mrożonych deserów Włochom udało się stworzyć nowy rodzaj lodów, w których ilość przeciwutleniaczy jest tak wielka, że mogą nawet poprawiać wyniki sportowe

Z pewnością porcja lodów z rana nie sprawi, że od razu zamienimy się w Einsteina, ale skoro pomaga zwiększyć nasze zdolności intelektualne i ma zbawienny wpływ na nasz mózg, to może warto czasami zamienić poranną kawę na łyżkę ulubionego, mrożonego deseru? W końcu inteligencja to rzecz równie względna, co teoria względności...

ein
fot. Kbow11, flickr.com, CC BY 2.0
Zagłosuj

Jaki smak lodów lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/The Telegraph/π