Często sięgasz po napoje energetyczne? Cierpi na tym Twoja wątroba

Monika Piorun
02.11.2016 15:03
Często sięgasz po napoje energetyczne? Cierpi na tym Twoja wątroba
fot. Napoje energetyczne uszkadzają funkcjonowanie wątroby

Pięćdziesięcioletni pracownik budowlany, który w ciągu zaledwie trzech tygodni ciężkiej pracy wypijał po 4-5 napojów energetycznych dziennie, nabawił się ostrego zapalenia wątroby. Lekarze w USA ostrzegają, że zawarta w nich niacyna oraz nadmierne ilości innych witamin, znacznie przekraczają dzienne normy, przez co mogą nam paradoksalnie bardziej szkodzić niż pomagać.

Zagłosuj

Jak często pijesz napoje energetyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

Myślisz, że naszej wątrobie szkodzi tylko alkohol? Niestety zwolennicy napojów energetycznych, którzy sądzą, że zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze to samo zdrowie, są w błędzie. Jeśli będziemy je pić codziennie, możemy doprowadzić do poważnych problemów z wątrobą a nawet żółtaczki.

Na łamach BMJ Case Reports został opisany przypadek amerykańskiego robotnika budowlanego, u którego w wyniku spożywania zbyt dużych ilości napojów energetycznych doszło do ostrego zapalenia wątroby i poważnego uszkodzenia tego organu.

Jak nam szkodzi nadmiar sztucznych witamin?

sztuczne witaminy
fot. East News

Wystarczyły zaledwie 3 tygodnie wspomagania się kilkoma puszkami energetyków dziennie, by budowlaniec zupełnie stracił apetyt i zaczął skarżyć się na poważny ból brzucha. Już po kilku dniach zauważył, że jego skóra zaczyna przybierać żółtawy odcień, a mocz ma dużo ciemniejszą barwę niż zwykle.

Wcześniej mężczyzna rzadko sięgał po tego typu napoje. Pił je tylko sporadycznie. Podczas pracy nad ostatnim projektem bardzo zależało mu na czasie i wydawało mu się, że zawarte w nich substancje pobudzające pomogą mu nabrać siły i być bardziej wydajnym. Nie spodziewał się, że może sobie tak bardzo zaszkodzić.

Biopsja potwierdziła w jego przypadku poważne uszkodzenie wątroby, a testy laboratoryjne wykazały, że ma to związek z wysokim stężeniem enzymów wątrobowych (transaminaz), do których doprowadziły zbyt duże dawki napojów energetycznych.

Niezdrowe turbodoładowanie 

Choć w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost świadomości na temat tego, w jaki sposób mogą nam szkodzić napoje energetyczne i zawierające ogromne ilości cukru napoje gazowane, to jednak nadal nie brakuje chętnych do gaszenia nimi pragnienia. 

Zobacz także

Według danych amerykańskich organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym (np. National Center do Complementary and Integrative Health) sięgają po nie głównie mężczyźni w wieku od 18 do 34 lat. Od lat tendencja pozostaje niezmienna, mimo że niektóre kraje (np. Łotwa) wprowadzają przepisy ograniczające do nich dostęp osobom niepełnoletnim.

Ze względu na to, że rynek napojów energetycznych bardzo szybko się rozwija, konsumenci powinni wiedzieć, że jeśli każdego dnia będą spożywać po kilka puszek lub butelek tego typu substancji, to zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze znacznie przekroczą zalecane dzienne normy, przez co mogą wywołać w naszym organizmie więcej szkód niż pożytku.

Na ich szkodliwe działanie narażone są głównie osoby bardzo młode, u których po ich spożyciu obserwuje się gwałtowny wzrost ilości zachowań agresywnych. Wielu ludziom wydaje się, że jeśli piją napoje bezalkoholowe, to z pewnością sobie nie szkodzą. Okazuje się jednak, że nawet w przypadku popularnych "energetyków" może dochodzić do całkiem poważnych skutków ubocznych.

Zobacz także

Do tej pory ostrzegano głównie przed tym, że picie nadmiernych ilości napojów energetycznych może prowadzić do takich problemów ze zdrowiem jak:

  • nadciśnienie tętnicze
  • atak serca
  • napady lęku
  • udar mózgu
  • zaburzenia nastroju
  • wzrost zachowań agresywnych
  • bezsenność
  • zaparcia
  • bóle głowy
  • kołatanie serca

Teraz do tej listy można jeszcze zaliczyć ostre zapalenie wątroby oraz żółtaczkę.

Zagłosuj

Czy osoby niepełnoletnie powinny mieć ograniczony dostęp do napojów energetycznych?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π