8 najpopularniejszych na świecie sposobów na kaca

Monika Karbarczyk
19.09.2018
Aktualizacja: 21.04.2020 16:42
Sposoby na kaca
fot. Shutterstock

Ból głowy, trudności z koncentracją, osłabienie i suchość w jamie ustnej to najczęstsze objawy kaca. Poznaj najpopularniejsze sposoby na kaca stosowane na świecie. Może któryś z nich pomoże ci pozbyć się poalkoholowych dolegliwości.

Kac to potoczna nazwa zatrucia alkoholowego. Jest to reakcja organizmu na niekorzystne działanie  substancji chemicznych powstających w wyniku metabolizowania alkoholu etylowego. Alkohol wchłaniany jest do organizmu w różnych odcinkach przewodu pokarmowego (w jamie ustnej, w żołądku i jelitach). Jednak narządem, który przyjmuje największy ciężar metabolizowania alkoholu jest wątroba.

Stopień nasilenia objawów kaca zależny jest od wielu czynników, m.in. od wieku, tolerancji, ilości i rodzaju spożytego alkoholu, odstępu czasu pomiędzy poszczególnymi jego dawkami. Szybkość, z jaką organizm metabolizuje alkohol, jest kwestią bardzo indywidualną. Jest to związane z genem, który koduje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Osoby, które mają bardziej aktywną formę genu, szybciej metabolizują etanol i w związku z tym szybciej pozbywają się uciążliwych objawów zatrucia.

Charakterystyczne objawy związane z kacem to:

  • ból głowy,
  • ogólne zmęczenie,
  • trudności z koncentracją,
  • pragnienie i suchość w jamie ustnej.

Zobacz także

Jak sobie radzą z kacem różne narody? Poniżej znajdziecie najpopularniejsze sposoby na kaca w Wielkiej Brytanii, Danii, Polsce, Hiszpanii, Turcji, Mongolii, Peru, Korei Południowej.

1. Brytyjczycy: coś tłustego

Zdaniem Brytyjczyków na kaca najlepsze jest angielskie śniadanie. Ogromny talerz bekonu, kiełbasek, jaj, smażonego na tłuszcz chleba i fasolki po bretońsku. Najlepiej zjeść coś takiego przed imprezą suto zakrapianą alkoholem, by... natłuścić żołądek. Tłuszcz nie wiąże się z alkoholem, dzięki czemu organizm szybciej go przetrawi bez zbędnych długich przerw w naszym żołądku. Tłuste potrawy są też polecane w czasie picia.

2. Hiszpanie: coś słodkiego

Hiszpanie kaca leczą na słodko - churrosami oraz gorącą czekoladą. Churros to tradycyjny, tłusty wypiek w formie paluszka o przekroju w kształcie gwiazdy, wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażonego w wysokiej temperaturze. Zawarta w tych produktach tauryna i katechiny, a także wykorzystywane do produkcji ciastek muscovado (nierafinowany cukier trzcinowy o silnym smaku melasy) pomagają w rozkładzie alkoholu w organizmie.

3. Mongołowie : coś pomidorowego
Mieszkańcy Mongolii uważają, że na kaca najlepsze są marynowane gałki oczne w soku pomidorowym. Choć w tej terapii najważniejszą rolę odgrywa... sok pomidorowy. Mongołowie piją go od wieków. Ten sok zawiera sporo potasu, który jest wypłukiwany z organizmu podczas picia alkoholu. Brak tego składnika mineralnego może przyczyniać się do osłabienia organizmu, zmniejszenia kurczliwości mięśnia sercowego i ogólne osłabienie mięśni.

4. Peruwiańczycy: coś ostrego

Peruwiańczycy na kaca stosują... mleko tygrysie. Niestety - choć nazwa na to wskazuje - napój ten nie ma nic wspólnego z tym pięknym zwierzęciem. Jest to po prostu pikantny i odżywczy napój, składający się soku z limonki, czosnku, cebuli, chilli oraz ryby. Napój ma delikatny posmak ryby.

5. Polacy: coś kwaśnego

Sok z kiszonych ogórków lub kiszona kapusta to jedne z najpopularniejszych sposobów leczenia kaca w Polsce. Dania te zawierają dużo witaminy C, która usuwa toksyny z organizmu.

6. Koreańczycy: coś krwawego

Jeśli chcesz spróbować koreańskiego sposobu, przygotuj się na picie krwi! Zupa Haejang-guk, inaczej zwana zupą na kaca, to typowe jedzenie w Korei. Danie to zawiera dużo warzyw (w tym kapustę pekińska) i zakrzepłą krew wołową w bulionie wołowym.

Zobacz także

7. Turcy: coś wypełniającego
Kokoreç to kontrowersyjne tureckie danie przyrządzane z jagnięcych jelit z dodatkiem pomidorów oraz papryki. Potrawa ta wzbudza skrajne odczucia smakowe: jest uważana albo za wspaniały przysmak, albo za totalne paskudztwo. Turcy uważają, że jedzenie jelit zwierzęcych oczyszcza organizm z toksyn.

8. Duńczycy: lecz się tym, czym się zatrułeś
Duńczycy w kwestii kaca wierzą, że leczyć trzeba się tym, czym się zatruło. A więc poranny drink lub zimne piwo to ich sposób na wszelkie poalkoholowe dolegliwości. Rzeczywiście objawy kaca szybciej mijają, ale i tak wrócą z opóźnieniem.

A jaki jest Twój najlepszy sposób na kaca?

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: cleverly.me
----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk