14 warzyw, które są zdrowsze niż jarmuż

Aleksandra Supryn
16.10.2015 08:35
14 warzyw, które są zdrowsze niż jarmuż
fot. Najlepsze warzywa, co jeść, aby być zdrowym i pełnym energii?

Jarmuż od jakiegoś czasu jest jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw. Zawsze wymienia się go jako sztandarowy przykład grupy 'superfoods'. Dietetycy mówią jednak, że nie jest aż tak idealny, jak wszystkim się wydawało. Sprawdź zatem, które warzywa są najzdrowsze.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Williama Patersona postanowiła porównać właściwości 47 produktów z grupy 'superfoods' i zrobić listę od najlepszych do najgorszych . Okazało się, że jarmuż wcale nie znalazł się na 1. miejscu. Badacze z New Jersey umieścili go dopiero na 15. miejscu.

Sprawdź, jakie produkty znalazły się w czołówce listy.

Właściwości zdrowotne jarmużu

Jarmuż jest faktycznie zdrowy, ale nie najzdrowszy. Zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, które chronią nasze komórki przed starzeniem się i zapewniają, że działają prawidłowo. Znajdziemy w nim również witaminę C, K oraz witaminy z grupy B oraz soli mineralnych: wapń, fosforu, potasu oraz magnezu. Nie znajdziemy w nim jednak węglowodanów, odpowiedniej ilości białek oraz tłuszczy roślinnych, które dają nam siłę i energię.

Z drugiej strony trudno wymagać, żeby jakiś produkt zawierał wszystkie składniki, które są potrzebne ludzkiemu organizmowi do funkcjonowania.

Najzdrowsze warzywa

15. Jarmuż

14. Szczypiorek

13. Cykoria

12. Kapusta sitowata

11. Rzepa

10. Kapusta warzywna

9. Sałata rzymska

8. Pietruszka

7. Sałata siewna

6. Cykoria

5. Szpinak

4. Burak liściowy

3. Botwinka

2. Kapusta chińska

1. Rzeżucha

Te zdrowe warzywa powinny stanowić sporą część na Twoim talerze każdego dnia.

___

Źródło: HarpersBazaar

ZdrowoBardzo / AS