Zamknij

Zbyt duże spożycie soli szkodzi sercu i mózgowi. 6 sygnałów ostrzegawczych

15.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:42
6 sygnałów, że jesz za dużo soli
fot. Shutterstock

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może być szkodliwe dla ogólnego zdrowia. Zwiększa ciśnienie krwi, uszkadza błonę śluzową. To w konsekwencji może skutkować powstawaniem komórek rakowych. Zbyt duża ilość soli może też powodować spadek funkcji poznawczych, np. koncentracji i uwagi. Poznaj 6 poważnych oznak, że spożywasz za dużo soli.

  • Spożywanie zbyt dużej ilości soli negatywnie wpływa na funkcjonowanie ciała i mózgu.
  • Badania pokazują, że nasze dzienne spożycie soli powinno wynosić średnio 6 gramów. Ale większość ludzi spożywa 7,2 g soli każdego dnia.
  • Produkty bogate w sól to: wędliny, parówki, ryby wędzone, paluszki, sery dojrzewające, topione, czipsy, słone orzeszki, zupy w proszku.

1. Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu to typowy sygnał, że spożywasz za dużo soli. Przez większość czasu możesz odczuwać pilną potrzebę wstawania w środku nocy w celu oddania moczu. Jest to jednak objaw wielu innych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2 i nadreaktywnego pęcherza. Wykonaj test, aby upewnić się, co dokładnie jest przyczyną. Niemniej jednak spożywanie zbyt dużej ilości soli może być tego przyczyną.

2. Nieustanne pragnienie

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować uczucie pragnienia przez większość czasu. Dzieje się tak, ponieważ żywność o wysokiej zawartości sodu zaburza równowagę płynów w organizmie. Najlepszym sposobem na nadrobienie tego jest picie dużej ilości wody. Twoje ciało nadal daje ci sygnał, że potrzebuje więcej wody, aby przywrócić równowagę soli w ciele.

3. Obrzęki ciała

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować obrzęk w różnych częściach ciała. Może to być powód, dla którego rano czujesz się wzdęty. Obrzęk można wyczuć na palcach i wokół kostek. Jest spowodowany nadmiarem płynów w tkankach organizmu i jest znany jako obrzęk. Uważa się, że obrzęk jest główną oznaką spożywania zbyt dużej ilości soli. Prostym rozwiązaniem tego jest ograniczenie jej spożycia.

4. Ciągle uważasz, że jedzenie jest bez smaku

Nieustannie odczuwasz potrzebę dodawania więcej soli do większości posiłków? Ciągle czegoś brakuje ci w posiłku – wyraźnego smaku? Prawdopodobnie dlatego, że przywykłeś do spożywania zbyt dużej ilości soli. Z czasem kubki smakowe dostosowują się do tego smaku i stąd bierze się potrzeba dodawania większej ilości soli do jedzenia.

5. Częste bóle głowy

Od czasu do czasu odczuwasz łagodne bóle głowy? Bóle głowy często są spowodowane odwodnieniem. Spożywanie zbyt dużej ilości soli może wywoływać bóle głowy w krótkich odstępach czasu z powodu odwodnienia. Pij dużo wody, aby pokonać ten ból.

6. Masz ochotę na słone potrawy

Kiedy kubki smakowe dostosowują się do słonych smaków, pragną tego samego od nowa. Nagle czujesz potrzebę jedzenia solonych orzeszków ziemnych, frytek i innych słonych smakołyków.

Oświadczenie: Ta treść zawiera jedynie ogólne informacje. Nie zastępuje w żaden sposób opinii medycznej. Aby uzyskać więcej informacji, zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub lekarzem.

Źródło:   www.ndtv.com