Zamknij

Jogurt na pusty żołądek. Nie jedz tego na czczo

08.11.2021
Aktualizacja: 08.11.2021 11:25
Nabiał
fot. Shutterstock

Jogurty naturalne bogate są w kultury bakterii probiotycznych, które wspierają pracę układu pokarmowego i działają na niego ochronnie. Jednak nieprawidłowe spożywanie jogurtów, kefirów, maślanek powoduje, że te cenne bakterie giną. Jednym z błędów żywieniowych jest spożywanie jogurtów na czczo. Jak zachować wartości odżywcze tych produktów? WYJAŚNIAMY.

  1. Jogurt na pusty żołądek. O tym należy pamiętać
  2. Śniadanie z jogurtem. Przepis na szybki jogurt śniadaniowy

Lubisz jogurty i maślanki? To smaczne i wygodne produkty na szybkie śniadanie. Niewiele osób jednak wie, że nabiału nie powinno się spożywać na pusty żołądek.

To produkty zdrowe, o wysokiej wartości odżywczej, jednak ich nieumiejętne spożywanie powoduje, że nie zachowują swoich właściwości zdrowotnych. Jak jeść jogurt na śniadanie?

Jogurt na pusty żołądek. O tym należy pamiętać

Nabiału lepiej nie spożywać na pusty żołądek, dotyczy to głównie jogurtów. Dlaczego? Ponieważ bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w nabiale zostaną zneutralizowane przez dużą ilość kwasu solnego zawartą w pustym żołądku. 

Spożywanie jogurtów, maślanek na pusty żołądek nie wywołuje przykrych objawów i nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale wystarczy zastosować się do jednej zasady, by produkty te zachowały swoją wartość odżywczą.

Aby w pełni skorzystać z właściwości nabiału i zachować dobroczynne bakterie nabiał należy połączyć z węglowodanami i tłuszczem. Do jogurtu, kefiru, maślanki, można dodać musli, płatki owsiane

ZOBACZ: W jakich produktach znajdziemy probiotyki?

Śniadanie z jogurtem. Przepis na szybki jogurt śniadaniowy

Do jogurtu naturalnego (jeden kubeczek) dodaj łyżeczkę wiórków kokosowych, płatków migdałów lub orzechów, łyżkę naturalnego musli (bez dodatku cukru, syropów, dodatków smakowych) lub łyżkę płatków owsianych. Dorzuć też połowę pokrojonego w plasterki banana lub kilka borówek amerykańskich.

Jeśli lubisz śniadanie na słodko, możesz wymieszać jogurt z płatkami owsianymi i łyżką powideł śliwkowych. 

Źródło: przelomwodzywianiu.pl