Zamknij

Myjesz mięso pod kranem? To bardzo niebezpieczne

02.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:03

Myjesz surowego kurczaka przed przygotowaniem go do jedzenia? Tak robi prawie 99% Polaków jedzących mięso. Niestety to zły nawyk, który może być przyczyną zatrucia pokarmowego. Dlaczego?

Mycie mięsa pod bieżącą wodą - czy to zdrowe?
fot. Shutterstock

Na surowym kurczaku mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, takie jak Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella czy Listeria. Mogą one przyczynić się do chorób układu pokarmowego, które objawiają się bólami brzucha, biegunką oraz gorączką.  

Niektórym wydaje się, że umycie kurczaka pod bieżącą wodą spłucze te bakterie i tym samym zmniejszy się ryzyko zakażenia tymi patogenami. Nic bardziej błędnego. Mycie drobiu pod bieżącą wodą sprawia, że te bakterie są nie tylko na mięsie, ale i na wszystkim, co znajduje się wokół zlewu — ścianach, suszarce z naczyniami, na ścierkach i gąbkach, a także na blacie, ubraniu i innych produktach spożywczych. Doskonale pokazało to doświadczenie zrobione przez Katarzynę Bosacką w programie „Co na truje?” (emitowanym w stacji TVN Style). W świetle ultrafioletowym widać, że zanieczyszczenia z kurczaka są wszędzie wokół zlewu, tam, gdzie chlapała woda.

Shutterstock/ Kadr z programu
fot.

Shutterstock/ Kadr z programu "Co nas truje" na TVN Style

Fot. Kadr z programu "Co nas truje" Katarzyny Bosackiej/ TVN Style

Przeniesione w tych miejscach bakterie mogą przedostać się na ręce, a następnie do naszego układu pokarmowego, wywołując gorączkę, biegunkę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przypominające grypę żołądkową. Tak naprawdę trzeba byłoby po każdym myciu kurczaka umyć całą kuchnię za pomocą silnego środka dezynfekującego.

Nie działa również moczenie mięsa. To również nic nie daje, a wręcz pogarsza sytuację, bo w wodzie bakterie świetnie się namnażają. Potem wylewamy tę wodę do zlewu, rozpryskując ją dookoła.

Warto pamiętać

Ze względu na bytujące na mięsie patogeny, lepiej do krojenia i obróbki mięsa używać innej deski i noży do krojenia niż do warzyw. Bakterie bytujące na mięsie mogą namnażać się na desce do krojenia czy w zlewie.

Czy można zjeść kurczaka bez umycia?

Surowe mięso z kurczaka nie jest jałowe mikrobiologicznie, ale na szczęście w Polsce spożywamy je po obróbce termicznej, która niszczy wszystkie mikroorganizmy, jakie mogą występować na jego powierzchni. Dlatego najlepiej po wyjęciu mięsa z opakowania od razu je upiec lub usmażyć.   

I tu dotykamy kolejnego problemu, a mianowicie, czy lepsze jest mięso drobiowe paczkowane, czy kupowane luzem. Zdaniem specjalistów mięso paczkowane daje większe gwarancje bezpieczeństwa. Nie tylko ze względu na to, że w procesie dystrybucji daje mniejsze ryzyko zakażenia mięsa niebezpiecznymi patogenami, ale również dlatego, że konsument dostaje pełną informację o producencie mięsa (adres producenta), ale również datę przydatności do spożycia oraz informacje o systemach jakości.  

Do podobnych wniosków doszła brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (FSA). Kilka lat temu opublikowała ostrzeżenie przed myciem surowego drobiu i zaleciła, aby  zawsze przed jedzeniem było ono poddane obróbce termicznej. Jednocześnie przypomniała, że bakterie chorobotwórcze mogą rozwijać się w mięsie, rybach czy drobiu w temperaturze od 5 do 60 stopni Celsjusza. Kluczowy jest okres po wyjęciu z chłodni, przed gotowaniem czy pieczeniem. Ponieważ zamrażanie bakterii nie niszczy, można się ich pozbyć tylko po poddaniu odpowiedniej obróbce termicznej.

O czym warto pamiętać w kuchni przy obróbce mięsa?  

  1. Zawsze po kontakcie z mięsem umyj dokładnie ręce, a także zdezynfekuj powierzchnię kuchenną i sprzęty, które miały z nim kontakt.
  2. Separuj inne produkty spożywcze od mięsa. To ostatnie poddawaj zawsze obróbce cieplnej powyżej 70 st. C.
  3. Jeśli przechowujesz mięso w lodówce, szczelnie je zabezpiecz, aby nie miało ono kontaktu z innymi produktami spożywczymi. Z niepoprawnie opakowanego mięsa może wyciekać płyn, w którym będą bakterie. Ten płyn mogą wchłonąć inne produkty.
  4. Jeśli koniecznie chcesz wyczyścić kurczaka przed obróbką termiczną, lepiej wytrzyj go suchym lub zwilżonym wodą ręcznikiem papierowym i od razu wyrzuć go do kosza. Potem dokładniej umyj ręce.