Zamknij

Kto nie powinien jeść cebuli? LISTA chorób

20.12.2021
Aktualizacja: 20.12.2021 15:18

Cebula, choć zdrowa i powszechna w polskiej kuchni, nie dla każdego jest łaskawa. Jej silny smak i właściwości mogą wywoływać nieprzyjemne objawy i zaostrzać przebieg niektórych chorób. WYJAŚNIAMY, kto nie powinien jeść cebuli. Zobacz LISTĘ chorób i przypadłości.

Cebula
fot. Shutterstock

Cebula jest jednym z podstawowych składników polskiej kuchni. W wielu domach cebulą leczy się też niektóre dolegliwości i przyrządza m.in. syrop z cebuli na kaszel, domowe opatrunki na problemy skórne. Cebula stosowana jest także jako naturalny antybiotyk, bo ma właściwości bakteriobójcze. 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Cebula na przeziębienie i mdłości. Dlaczego warto jeść cebulę? 

To warzywo niezwykle aromatyczne, niskokaloryczne, stosunkowo tanie i bogate w witaminy, minerały, antyoksydanty, kwas foliowy, błonnik pokarmowy. Lista zalet, którymi może poszczycić się cebula, jest naprawdę długa, co nie znaczy, że mogą ją spożywać wszyscy. Niektórzy, ze względu na towarzyszące choroby nie powinni jeść cebuli, a przynajmniej nie powinni przesadzać z jej spożywaniem. 

Kto nie powinien jeść cebuli?

Cebula nie jest dla każdego. Tego warzywa powinny unikać osoby chorujące na:

Również osoby, które mają skłonności do pojawiania się zgagi, powinny z niej zrezygnować — cebula niestety może się do tego przyczyniać.

Niektóre osoby mogą być uczulone na cebulę. Objawy alergii to przede wszystkim: swędzenie, łzawienie oczu, wysypka skórna po kontakcie z cebulą lub ekstraktami z cebuli.

Fruktany znajdujące się w cebuli mogą wywoływać problemy trawienne. U niektórych osób spożycie nawet niewielkiej ilości cebuli może wywoływać wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania w żołądku, biegunkę lub zaparcia.

Osoby, które mają problem z trawieniem cebuli, powinny spożywać to warzywo gotowane lub duszone. Zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu cebuli smażonej lub surowej, zwłaszcza połączonej z octem.

UWAGA! Cebula jest bardzo szkodliwa dla zwierząt domowych. Cebuli nie powinny spożywać psy i koty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; onions-usa.org; medicinenet.com