Zamknij

Masz ochotę na kawę zaraz po przebudzeniu? Najpierw zjedz śniadanie

05.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 09:00
Czy zdrowo jest pić kawę zaraz po przebudzeniu?
fot. Shutterstock

Picie mocnej kawy zaraz po przebudzeniu, bez śniadania, bardzo podwyższa poziom cukru we krwi. To może mieć ogromne konsekwencje dla zdrowia – ostrzegają naukowcy. 

Badacze z Uniwersytetu w Bath z Centrum Żywienia, Ćwiczeń i Metabolizmu (Wielka Brytania) postanowili sprawdzić, jakie są efekty metaboliczne picia kawy po źle przespanej nocy. Do badania zaprosili 29 osób (kobiet i mężczyzn). Podzielono ich na trzy grupy. Wszyscy mieli za zadanie przespać noc. Pierwszej grupie nikt nie zakłócał snu, drugą i trzecią grupę osób budzono w nocy co godzinę na 5 minut.
Rano pierwsza grupa otrzymała napój o kalorycznym ekwiwalencie zwykłego śniadania, druga grupa również otrzymała taki napój, natomiast trzecia grupa najpierw miała wypić mocną kawę bez mleka i cukru i dopiero po 30 minutach podano im napój taki jak poprzednim grupom. Na koniec wszystkim pobrano próbki krwi. Okazało się, że w pierwszej i drugiej grupie reakcja insulinowa była w granicach normy. Natomiast osobom w trzeciej grupie poziom glukozy we krwi wzrósł o 50 proc. w stosunku do osób z pozostałych grup. Co to oznacza? Że picie mocnej kawy zaraz po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem. Nasze ciało nie radzi sobie z insuliną produkowaną przez trzustkę i kofeina może powodować insulinooporność.

Picie kawy po fatalnej nocy może rozwiązać problem senności, ale może stworzyć inny problem, ograniczając zdolność organizmu do tolerowania cukru zawartego w śniadaniu.

– Wiemy, że prawie połowa z nas budzi się rano i zanim zrobi cokolwiek innego, pije kawę – intuicyjnie im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym mocniejsza kawa. To badanie jest ważne i ma daleko idące implikacje zdrowotne, ponieważ do tej pory mieliśmy ograniczoną wiedzę na temat tego, jak wpływa to na nasz organizm, w szczególności w zakresie kontroli metabolizmu i poziomu cukru we krwi – wyjaśnia prof. James Betts z Centrum Żywienia, Ćwiczeń i Metabolizmu na Uniwersytecie w Bath, współautor badania. I dodaje: – Mówiąc prościej, nasza kontrola poziomu cukru we krwi jest upośledzona, gdy pierwszą rzeczą, z którą styka się nasz organizm  po przebudzeniu jest kawa, zwłaszcza po nocy z zaburzeniami snu. Możemy to poprawić, jedząc najpierw śniadanie, a dopiero później pijąc kawę, jeśli oczywiście czujemy, że nadal jej potrzebujemy. Świadomość tego może przynieść ważne korzyści zdrowotne dla nas wszystkich.

To badanie powinno dać do myślenia przede wszystkim osobom z zaburzeniami metabolizmu, m.in. diabetykom i osobom z chorobami serca.

Źródło: "Glucose control upon waking is unaffected by hourly sleep fragmentation during the night, but is impaired by morning caffeinated coffee", British Journal of Nutrition