Kuloodporna kawa jest jak napój "bogów". 5 powodów, dla których zrezygnujesz dla niej z kawy z mlekiem

02.08.2019
Aktualizacja: 02.08.2019 16:05
Kuloodporna kawa jest jak napój "bogów". 5 powodów, dla których zrezygnujesz dla niej z kawy z mlekiem

Poprawia sprawność umysłową, uwagę i koncentrację. Bulletproof coffee, czyli zdrowa wersja kawy, stała się hitem wśród fanów zdrowego stylu życia. Jest na tyle zdrowa i syta, że może zastąpić śniadanie lub koktajl po treningu. Kofeina zapewnia długotrwały zastrzyk energii, natomiast spora dawka tłuszczu powstrzymuje apetyt. Oto, 5 powodów dla których warto sięgnąć po ten rodzaj kawy. 

Kuloodporna kawa: przepis 

Głównym propagatorem takiej kawy był Dave Asprey, który po podróży do Tybetu spopularyzował ją w USA, a stamtąd rozeszła się po całym świecie. Przepis na kawę nie jest skomplikowany. Ważny jest przede wszystkim sam rodzaj kawy. Polecane są specjalnie wyselekcjonowane kawy ziarniste z rodzaju arabica – i to te najlepszej jakości. 

Ważna informacja

Do kuloodpornej kawy będziemy potrzebować:- kawę 100% Arabikę,- masło (niesolone)- olej kokosowy (nierafinowany) - cynamon do smaku lub kardamon,- blender

Ze świeżo zmielonych ziaren należy przygotować napar – 1 kubek, a następnie należy dodać do niego 1 łyżkę masła lub więcej. Nie dodajemy tradycyjnego masła, najlepiej jeśli będzie to niesolone masło klarowane. Następnie należy dodać 1-2 łyżeczek oleju kokosowego. Całość należy włożyć do blendera i zmiksować aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec można dodać kardamonu. 

Kuloodporna kawa: właściwości 

  1. Dodaje energię na kilka godzin.
  2. Hamuje łaknienie i eliminuje podjadanie. 
  3. Polepsza funkcje kognitywne – myślimy szybciej, łatwiej i lepiej łączymy wątki w ciągu dnia. To paliwo dla umysłu. 
  4. To kawa, którą mogą spożywać również weganie. Tradycyjne masło można zastąpić olejem kokosowym, a krowie mleko jego zamiennikiem roślinnym - najlepiej orzechowym.
  5. Kawa kuloodporna może mieć korzystny wpływ na niektóre osoby, szczególnie tych na diecie ketogenicznej (dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa), lub osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną. 

Warto wiedzieć: Pijąc kawę możesz się odchudzić? Zobacz co mówią najnowsze badania 

Według niektórych źródeł kawa ta zapobiega cukrzycy, chroni mózg przed Alzheimerem, chroni przed chorobą Parkinsona, zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Należy pamiętać o tym, że kawę należy spożywać w rozsądnych ilościach. 

Dave Asprey, twórca kuloodpornej kawy jest autor bloga o tematyce zdrowotnej i dotyczącej skutecznego odchudzania. Promuje koncepcję „kuloodpornej diety”, według niego jest ona ulepszoną wersję diety paleo

Źródło: kawa.pl

Przeczytaj: Dlaczego po kawie musimy biec do toalety?